Sto milionů dolarů pro solární rozvoj Havaje

V průběhu následujících let hodlají zahraniční investoři vložit až 100 milionů dolarů do rozvoje solárních fotovoltaických systémů na Havajském souostroví.

Spojená základna americké armády Pearl Harbor-Hickam na Havaji už je solárními panely postupně vybavována, foto: SolarCity
Spojená základna americké armády Pearl Harbor-Hickam na Havaji už je solárními panely postupně vybavována, foto: SolarCity

Klíčové partnerství uzavřel padesátý spolkový stát USA, Havaj, s Clean Power Finance, Coronal Group a Panasonic Eco Solutions. Většina instalací má směrovat na zařízení nevládních a neziskových organizací.

Tímto krokem se snaží Havaj jednak snížit závislost na nákladném importu energie, zlepšit svou ekologickou bilanci a podpořit rozvoj občanské společnosti.

Sdružení, komunitní spolky a organizace budou mít díky novému partnerství vlády možnost pořídit si solární panely s určitým zvýhodněním, a díky tomu bezprostředně snížit náklady na vlastní provoz.

Dotační program GEMSP (Green Energy Market Securitization Program) bude spravovat havajský Státní úřad pro energie.

„Koukáme s nadějí do budoucna, že přineseme této zemi levné, dostupné a čisté zdroje energie,“ říká Sean Colleta, vedoucí Clean Power Finance (CPF). „Tím, že jsme zacílili na nevládní a neziskové organizace navíc věříme v přenos celého trendu na mnohem širší úrovni, a to nejen geograficky, ale demograficky.“

Přítomnosti solárních panelů a výhod čisté elektřiny si tak budou moci užívat důchodci odpočívající v rukodělných kroužcích, stejně jako malé děti z volnočasových center.

CPF sehraje roli hlavního donora, ale nezanedbatelný díl práce čeká i na další partnery. Společnost Panasonic Enterprises se totiž už dávno nesoustředí jen na výrobu stylových audio-zařízení, a její divize jsou jedním z velkých výrobců solárních panelů v USA.

Coronal Group pak sehrává úlohu praktického řešitele a dodavatele vlastní práce. Havaj na projektu tratit nemůže, už proto že import energie už teď vyjde 3-4x dráž, než v ostatních „pevninských“ státech.

Ostrovní stát navíc usiluje rozšířit a inovovat své energetické portfolio, a do roku 2030 by rád dosáhl 40 % podílu OZE. Podle údajů z roku 2010 tu ale zatím solární elektrárny vyrábí jen okolo 56 GWh elektřiny ročně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *