Energetický mix Brazílie: nechybějí solární elektrárny
Brazílie je bezpochyby zemí, která si, když přijde na vhodné zdroje energie, může vybírat. Přesto ani tato jihoamerická federativní republika s 200 miliony obyvatel neměla cestu k obnovitelným zdrojům právě snadnou.
Na začátku listopadu však zahájila novou etapu, když přislíbila vybudování celkem 31 solárních parků, které budou už od roku 2017 zemi dohromady zajišťovat 1048 MW. Proč Brazílie nyní sází právě na energii Slunce?
Posledních čtyřicet let bylo pro Brazilce přinejmenším pestrých. Sedmdesátá léta minulého století se nesla v duchu energetické krize, způsobené „ropným šokem“. Země se proto rozhodla nevsázet propříště jen na jednu kartu, a přišla s pestřejším složením energetického mixu.
V současnosti ale tvoří majoritní podíl, přibližně 70 % národní produkce, elektřina generovaná hydroelektrárnami, s minoritním podílem (řazeno sestupně) zemního plynu, ropy, větrných elektráren a biomasy.
Jenže výrazné sucho mezi lety 2000-2002 však znovu ukázalo, že ani vodní elektrárny nejsou samospasitelné. A ani z hlediska životního prostředí se velkokapacitní hydroelektrárny a údolní přehrady nedají považovat za právě ekologické.
Další diverzifikace národního energetického mixu na sebe tedy nenechala dlouho čekat, a ve své podstatě probíhá dodnes. Za nejrychleji rozvíjející segmenty lze považovat výrobu energie s využitím biomasy a na ceně získaly i projekty větrných elektráren.
Proč tedy podpora solární energetiky? Hlavní důvody plynou z nízké pořizovací ceny, snadné instalace a flexibilní charakter využití, kdy jednotlivá zařízení mohou být instalována i v izolovaných oblastech, bez ohledu na dostupnost elektrifikační sítě.
Brazílie se také může pochlubit 280 slunečnými dny ročně, což z ní činí velmi slibnou zemi pro solární energetiku. Svou roli v propagaci solární energie slunce tu sehrálo i Mistrovství světa ve fotbale, které se mohlo pochlubit solárním stadionem.
Brazílie navíc nehodlá solární panely pro vlastní instalace dovážet, ale namísto toho podpořit jejich vlastní průmyslovou výrobu.
Listopadové porcování medvěda, při kterém si jednotlivé investiční společnosti rozdělily pobídky na vybudování tří desítek solárních parků dohromady za 1,66 miliardy, se účastnily Solatio Energia a Renova Energia SA (dohromady 70 % zakázek) a Enel (25 %, s investicí 400 milionů dolarů).
Země by do roku 2023 ráda dosáhla na 3,5 GW solárních instalací (1,8 % národní spotřeby), s tím, že by ráda vytvořila dostatečné zázemí pro další expanzi.
Cituji: „Proč tedy podpora solární energetiky? Hlavní důvody plynou z nízké pořizovací ceny,…“
Jeden z přispěvatelů píše při různých příležitostech: „Už zase?“