Vědec přišel na způsob jak vyčistit Mexický záliv

Ropná skvrna v Mexickém zálivu utěšeně roste, ropa zaplavuje americké pobřeží, prezident Barack Obama se bouří a znečištění smá ambice se rozšířit až do Atlantiku. Mezitím profesor na Pittsburghské univerzitě přišel na způsob, jak vodu jednoduše a rychle vyčistit. pokračování…

Ropa - Ropná skvrna v Mexickém zálivu

Profesor Di Gao působí v Oddělení chemického a ropného inženýrství. Vytvořil jednoduchou metodu jak oddělit od znečištěné vody ropu s pomocí látky potáhnuté speciálním polymerem. Mrkněte na úžasné video:

Polymer je hydrofilní (přitahuje molekuly vody) a oleofobní (odpuzuje ropu), takže jím částečky ropy jednoduše neprojdou, zatímco voda se profiltruje snadno. Jinak jde o běžnou bavlněnou látku vysušenou na vzduchu. Doufejme, že si tohoto geniálně jednoduchého řešení BP brzy všimne, aby mohla začít s úklidem Mexického zálivu.

A především přestane používat tzv. „disperzanty“, které celou situaci pouze výrazně zhoršují. Voda, ve které je ropa takto rozpuštěna je nebezpečná dokonce i pro člověka. V podstatě jde o vysoce toxické látky využívané jen „naoko“ – aby ropná skvrna nebyla tak velká a nebyla tolik vidět, což by veřejné míněné o firmě srazilo ještě níž a rychleji, než nyní.

zdroj: inhabitat, foto: NASA

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Vědec přišel na způsob jak vyčistit Mexický záliv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *