Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
21. 12. 2011 v rubrice Architektura

StudioInvisible je francouzsko-libanonská společnost zaměřená na architekturu a urbanismus. Protože někteří jeho členové pocházejí z libanonského hlavního města a přístavu Bejrútu, rozhodli se navrhnout projekt, který by pomohl zlepšit tamní životní prostředí.

Zelenající se Bejrút je snem některých jeho obyvatel, foto: StudioInvisible

Zelenající se Bejrút je snem některých jeho obyvatel, foto: StudioInvisible

Bejrút, starobylé, původně fénické město, bylo v 60. letech nazýváno „Paříž východu“. Jenže pak začala občanská válka a do začátku 90. let bylo město prakticky zničeno. Dodnes není zcela opravené, stopy války jsou vidět a dobrému životu nepřispívá ani nestabilní politická situace.

Každodenní život místních obyvatel je však sužován i jinými problémy. Mimo jiné smogovým oparem, který město denodenně zahaluje. Bejrúťané se jen tak nehodlají vzdát svých obrovských bezpečných aut – chodit pěšky nebo jezdit na kole je podle slov samotných zaměstnanců StudioInvisible ani nenapadne.

Proto navrhují, aby město vydalo dekret, podle kterého by na střeše každé budovy musely být povinně umístěny stromy a jiná zeleň. Na oplátku by město nabídlo daňové zvýhodnění nebo výhody pro majitele budovy.

Stromy budou mít hned několik výhod. Zlepší kvalitu ovzduší, to především. Dále poskytnou tolik potřebný stín a zlepší tak klima. Tím by se mohla i mírně snížit spotřeba energie na klimatizace.

To vše dohromady spolu s prostou přítomností zeleně podstatně zvýší kvalitu života. V závislosti na volbě stromů pak mohou vznikat i malé městské farmy, které zajistí částečnou potravinovou nezávislost.

StudioInvisible
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Daniel:

    A do pár desítek let budou muset polovinu domů strhnout.. supervize.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz