Litevské náměstí zdobí vánoční stromek z PET lahví

Vánoční svátky nutí každoročně k zamyšlení nad vztahem jedince vůči okolí a blížící se Nový rok je mimo veselí i časem bilancování. Příkladem realizace jednoho takového „zamyšlení“ a trochy ekologického účtování je i jeden skutečně originální vánoční stromek v litevském Kaunasu. Exemplář, který si postavili na náměstí, určitě nebude největší v celé Litvě, natož pak v Evropě. Rozhodně ale upoutá svou podezřele světlou barvou. Teprve při bližším pohledu si všimnete, že třináct metrů vysoký nazdobený vánoční stromek je vyroben z plastových lahví.

Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė
Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė

Stromek před radnicí Kaunasu je kus po kusu seskládán dohromady z 32 000 PET lahví a suchých zipů. Pod vznik této sváteční skulptury se podepsala koncepční umělkyně Jolanta Šmidtienė. Ta se o „alternativní“ vánoční výzdobu města stará již třetím rokem.

Letos byl prý ale rozpočet tak napjatý, že jiné styly výzdoby by jí prý, podle jejích slov, musely nezbytně vést k vyloupení banky. Zářící vánoční stromek, na který je prý obzvláště v noci, díky nasvícení, úžasný pohled, teď nejen litevským občanům připomíná, že Vánoce a výzdoba města může být i levné a šetrné vůči životnímu prostředí.

„Každý rok se pokouším o něco nového,“ říká Jolanta Šmidtienė. „Zelená barva představuje klid a přírodu. A právě ochrana přírody a ekologie je drahá záležitost. Evropané mohou být klidní, protože jsme kvůli vánočnímu stromku nemuseli do lesa, a neutráceli zbytečně peníze z rozpočtu města.“

Je pravda, že ušetřené úspory půjdou do osvětlení, protože celý zelen strom z lahví od šumivých nápojů osvítí čtyřicet tisíc žároviček. Vánoční strom z Kaunasu teď usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů, posledním obdobným rekordmanem byl strom z Izraele. Ten ale vypadá vedle obřího plastového smrku z Litvy jako semenáček, byl „jen“ z 5000 PET lahví.

inhabitat.com
Sdílet: