Fotbalový míč jako malá přenosná elektrárna – Soccket

Fotbal je celosvětově nejoblíbenější hra. Kritickou pomůckou je v ní fotbalový míč. Neziskovou organizaci Uncharted Play napadlo proč oblibu fotbalu nevyužít ve prospěch obecného blaha. Rozhodla se, že vyrobí fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá elektrárna.

sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play
sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play

Organizaci k tomu vedla skutečnost, že 1 z 5 lidí na planetě nemá přístup k elektřině. Nemůže tedy v noci svítit a místo toho používá kerosinové lampy, dieselové generátory nebo kamna na dřevo. Všechna tato řešení jsou ale buďto nebezpečná nebo nákladná.

Řešením pro takové chudé oblasti může být právě sOccket – fotbalový míč, který dokáže ukládat energii ze hry (pohybu). Později je možné ji využít k napájení LED lampy. Děti si vydrží hrát s míšek celé hodiny – už půl hodiny hry ale stačí na tři hodiny svícení.

„Energetický“ fotbalový míč a přenosná elektrárna zároveň je velmi lehký – váží pouze o 140 g víc než běžný fotbalový míč. Je vyroben z 95 % z recyklovaných materiálů, je voděodolný a jeho celková životnost dosahuje tří let.

Podporu tomuto unikátnímu nápadu vyjádřil dokonce i bývalý americký prezident Bill Clinton. Distribuce míče dětem z nejchudších oblastí světa probíhá za pomoci dárců, ať už jednotlivých nebo korporátních.

Distribuce prvních 2500 sOccketů je potrvzena pro Mexiko, Costa Ricu, Nigérii, Haiti a Salvádor. Dárcem se ale může stát každý z nás – za $75. Současná verze sOccet může dodávat elektřinu až 24 hodin malé LED lampičce, sterilizátoru vody nebo jiným malým spotřebičům.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Fotbalový míč jako malá přenosná elektrárna – Soccket

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *