Fotbalový míč jako malá přenosná elektrárna – Soccket

Fotbal je celosvětově nejoblíbenější hra. Kritickou pomůckou je v ní fotbalový míč. Neziskovou organizaci Uncharted Play napadlo proč oblibu fotbalu nevyužít ve prospěch obecného blaha. Rozhodla se, že vyrobí fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá elektrárna.

sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play
sOccket - fotbalový míč, který slouží zároveň jako malá přenosná elektrárna, foto: Uncharted Play

Organizaci k tomu vedla skutečnost, že 1 z 5 lidí na planetě nemá přístup k elektřině. Nemůže tedy v noci svítit a místo toho používá kerosinové lampy, dieselové generátory nebo kamna na dřevo. Všechna tato řešení jsou ale buďto nebezpečná nebo nákladná.

Řešením pro takové chudé oblasti může být právě sOccket – fotbalový míč, který dokáže ukládat energii ze hry (pohybu). Později je možné ji využít k napájení LED lampy. Děti si vydrží hrát s míšek celé hodiny – už půl hodiny hry ale stačí na tři hodiny svícení.

„Energetický“ fotbalový míč a přenosná elektrárna zároveň je velmi lehký – váží pouze o 140 g víc než běžný fotbalový míč. Je vyroben z 95 % z recyklovaných materiálů, je voděodolný a jeho celková životnost dosahuje tří let.

Podporu tomuto unikátnímu nápadu vyjádřil dokonce i bývalý americký prezident Bill Clinton. Distribuce míče dětem z nejchudších oblastí světa probíhá za pomoci dárců, ať už jednotlivých nebo korporátních.

Distribuce prvních 2500 sOccketů je potrvzena pro Mexiko, Costa Ricu, Nigérii, Haiti a Salvádor. Dárcem se ale může stát každý z nás – za $75. Současná verze sOccet může dodávat elektřinu až 24 hodin malé LED lampičce, sterilizátoru vody nebo jiným malým spotřebičům.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Fotbalový míč jako malá přenosná elektrárna – Soccket

  • 6. 9. 2024 (7.42)
    Trvalý odkaz

    Ježiš co to je zase za diskuze? Jako dneska se to používá už naprosto normálně. To je jak kdybyste řekli, že budete bydlet pod mostem, protože montáž hromosvodu cena nevěříte a je to pro vás mimo mísu a nechcete to mít, ale zároveň vám prostě nedají, respektive neudělají kolaudaci. Jako nebraňme se technologiím, fakt to nemá smysl.

    Reagovat
  • 20. 12. 2011 (13.42)
    Trvalý odkaz

    naprostá blbost… proč Clinton radší nepodpořil pro Afriku solární články?

    Reagovat
  • 20. 12. 2011 (12.05)
    Trvalý odkaz

    Jestli budou reálné parametry skutečně odpovídat těm uvedeným v článku, pak je to nepochybně velmi podařená hračka… :o)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *