Mrakodrap jako kaktus vyroste v Kataru

Katar je malé islámské království v Perském zálivu. Díky obrovským nalezištím ropy a zemního plynu má nejvyšší hrubý domácí produkt na hlavu, přes 105 000 dolarů. Není divu, že si může dovolit stavět – podobně jako třeba Dubaj a další města bohatého Arabského poloostrova, krásné nové budovy pro svá ministerstva.

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

Tamní Ministerstvo oblastního rozvoje a zemědělství (které, pravda, nemá v Kataru zrovna na růžíc ustláno) se může těšit na nové kanceláře, které pro ně navrhla bangkokská společnost Aesthetics Architects. Moderní kancelářská budova čerpá inspiraci z přirody, konkrétně z kaktusu. Právě tahle rostlina je jako jedna z mála schopna přežít i v extrémních podmínkách horkých pouští.

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

Způsobem, kterým s kaktus pere s nepříznivými podmínkami, se inspirovali architekti při stavbě nové budovy. Ta je energeticky velmi šetrná. Žaluzie na všech oknech se dynamicky přizpůsobují intenzitě slunečního svitu a buďto pouští dovnitř světlo i teplo, anebo jej naopak stíní. Ve spodní části mrakodrapu pak najdeme rozsáhlou botanickou zahradu.

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

architektura - katar - mrakodrap jako kaktus

zdroj: inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *