Lyžařské středisko Aspen má energii pouze z obnovitelných zdrojů
Po Burlingtonu ve Vermontu a Greensburgu ve státě Kansas znají Spojené státy své „číslo tři“, další město 100% nezávislé na neobnovitelných zdrojích energie. Je jím coloradský Aspen, jinak oblíbené zimní středisko v podhůří Skalistých hor.

„Myslím si, že to nebylo právě snadné, ale výsledek za to stojí,“ říká David Hornbacher, vedoucí městských služeb a iniciativ životního prostředí. „Dnes vlastně sklízíme úspěch předchozích deseti let důmyslného plánování.“
Poslední dekádu totiž sedmitisícové městečko totiž usilovně pracovalo na tom, jak se zbavit přibližně 25 % energie pocházející z uhelné tepelné elektrárny, a jak je optimálně nahradit.
„Úplně první krok ale nastal už v roce 1980, kdy byla zahájena výstavba dvou vodních elektráren na Ruedi a Maroon Creek,“ doplňuje Hornbacher. „Už tehdy si většina zástupců městské rady začala pohrávat s myšlenkou, že by to možná v budoucnu mohlo jít bez uhlí úplně.“
Město Aspen je symbolem americké zimní pohody, lyžování a rodinných radovánek na sněhu. Tato populární turistická destinace se musí každou zimu vyrovnat s ohromným přívalem desítek tisíc milovníků zimních sportů, ale zvládne si přitom zachovat svůj venkovský charakter.
„Nutno dodat, že investice do naší energetické nezávislosti běžely od začátku po jiné koleji, než příjmy z turistického ruchu,“ doplňuje Hornbacher.
Peníze z turismu zůstávají nadále ve fondu pro údržbu životního prostředí, a město si na obnovitelné zdroje muselo našetřit. „Soustředili jsme se proto na levná a přitom efektivní řešení z přírody. Město je dnes poháněno především vodními elektrárnami, s menším podílem solárních panelů a plynové stanice na skládce.“
„Dokázali jsme, že je něco takového možné,“ uzavírá Hornbacher. „Teď jen doufáme, že se nám podaří inspirovat další americká města.“ Ve skutečnosti se to už děje. Texaský Georgetown se hodlá stát komplexně zásobovaným obnovitelnými zdroji v roce 2017, a stejně smýšlejí i kalifornská města San Diego a San José.
A co ČR, které město bude první, bude-li vůbec nějaké? Byl bych rád, kdyby to byly Litoměřice, kde se budují geotermální vrty pro zásobování teplárny, která jede na uhlí.
U nás to přece nejde, my na to nemáme podmínky. ;-)
Bohužel ne přírodí, ale jiné. Kdyby se chtělo tak i jsou, ale ono se nechce.