Rolls Royce představil nový typ přílivové turbíny

Společnost není jen synonymem pro . Také v oblasti obnovitelných zdrojů energie zaznamenala nedávno překvapivý úspěch instalací nové mobilní přílivové elektrárny. Turbína, která překonala svým výkonem pomyslný milník ve výrobě, bude brzo spolu s řadou dalších ponořených turbín dodávat do rozvodné sítě energii přes 100 MWh. 

Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce
Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce

Zkušební instalace prototypu 500kW přílivové turbíny, kterou navrhlo a zkonstruovali v Tidal Generation, přidruženém výrobním oddělení Rolls Royce, proběhlo bez problémů. V neklidných vodách u Orknejských ostrovů poblíž Skotska se turbína osvědčila i za bouřlivého vlnobití. V současné době je úspěšný pionýrský prototyp uložen na základně Evropského mořského energetického centra (EMEC).

Tím byl úspěšně završen první krok projektu Deep-Gen III., spolufinancovaný britskou vládou, která má na realizaci pásma přílivových elektráren výrazný zájem. Další kroky, včetně testování výkonnějších, 1MW turbín, mají následovat z kraje roku 2012.

Prototyp je konstruován jako třílistá turbína, která je volně trojnožkou uchycena k mořskému dnu. Bez omezení výkonu může pracovat v hloubce do čtyřiceti metrů. Díky atypické konstrukci se může v přílivu neustále otáčet, a tím si udržuje optimální úhel vůči převládajícímu proudění.

Tím, že je celá jednotka částečně plovoucí, není k manipulaci s ní zapotřebí specializované lodě nebo zvláštního výcviku posádky. Může být tedy snadno odtažena v případě poruchy, anebo přesunuta na lepší pozici.

Sdílet: