Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 12. 2011 v rubrice energie

Společnost není jen synonymem pro . Také v oblasti obnovitelných zdrojů energie zaznamenala nedávno překvapivý úspěch instalací nové mobilní přílivové elektrárny. Turbína, která překonala svým výkonem pomyslný milník ve výrobě, bude brzo spolu s řadou dalších ponořených turbín dodávat do rozvodné sítě energii přes 100 MWh. 

Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce

Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce

Zkušební instalace prototypu 500kW přílivové turbíny, kterou navrhlo a zkonstruovali v Tidal Generation, přidruženém výrobním oddělení Rolls Royce, proběhlo bez problémů. V neklidných vodách u Orknejských ostrovů poblíž Skotska se turbína osvědčila i za bouřlivého vlnobití. V současné době je úspěšný pionýrský prototyp uložen na základně Evropského mořského energetického centra (EMEC).

Tím byl úspěšně završen první krok projektu Deep-Gen III., spolufinancovaný britskou vládou, která má na realizaci pásma přílivových elektráren výrazný zájem. Další kroky, včetně testování výkonnějších, 1MW turbín, mají následovat z kraje roku 2012.

Prototyp je konstruován jako třílistá turbína, která je volně trojnožkou uchycena k mořskému dnu. Bez omezení výkonu může pracovat v hloubce do čtyřiceti metrů. Díky atypické konstrukci se může v přílivu neustále otáčet, a tím si udržuje optimální úhel vůči převládajícímu proudění.

Tím, že je celá jednotka částečně plovoucí, není k manipulaci s ní zapotřebí specializované lodě nebo zvláštního výcviku posádky. Může být tedy snadno odtažena v případě poruchy, anebo přesunuta na lepší pozici.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. Daniel:

  Spíš bych řekl, že takové poznámky jsou zbytečné, neboť ten kdo ví, ví. Kdo neví, nezajímá se ani okrajově a tím pádem článek nemá potřebu číst. Nicméně je fakt, že v článku by to být mělo.

  Jinak prosím kolegu, jež sem psal na své jmeniny, je-li to možné, aby si poupravil „nick name“. Čistě křestní jméno tu již nějaký čas používám, tak aby nedocházelo k záměnám. Děkuji:)

 2. miro novak:

  Je obecny uzus, ze je tym mysleny rok. Kedze o nom malokto vie, je vhodne, aby autor proste vzdy dopisal, ze sa jedna o rocne obdobie.

  Prajem prijemny vecer
  miro novak

 3. Daniel:

  „dodávat do rozvodné sítě energii přes 100 MWh“ —- a za jak dlouho. Za minutu, rok, tisic let? Odbornost takove vety dosahuje dvanacti mega elektronvoltu.

 4. hariprasad:

  No ano, ale vždycky je něco za něco. Bude to asi nebezpečné pro lodě a pro náhodné plavce. Jinak taková přílivová elektrárnička Rolls Royce by se hodila. :-) Jenom nevím kam bychom jí dali.

 5. Valentin:

  Pri pohlade na rakúske veterné parky má niekto výhrady,pri týchto zázrakoch pod vodou ich neuvidia.

 6. Freeman:

  Tak to bych se začal trošku obávat moderních pirátů, které určitě napadne si odtáhnout tuhle elektrárnu domů:)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz