Rolls Royce představil nový typ přílivové turbíny

Společnost není jen synonymem pro . Také v oblasti obnovitelných zdrojů energie zaznamenala nedávno překvapivý úspěch instalací nové mobilní přílivové elektrárny. Turbína, která překonala svým výkonem pomyslný milník ve výrobě, bude brzo spolu s řadou dalších ponořených turbín dodávat do rozvodné sítě energii přes 100 MWh. 

Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce
Přílivová turbína při testech nedajeko skotského pobřeží. Zdroj: Rolls Royce

Zkušební instalace prototypu 500kW přílivové turbíny, kterou navrhlo a zkonstruovali v Tidal Generation, přidruženém výrobním oddělení Rolls Royce, proběhlo bez problémů. V neklidných vodách u Orknejských ostrovů poblíž Skotska se turbína osvědčila i za bouřlivého vlnobití. V současné době je úspěšný pionýrský prototyp uložen na základně Evropského mořského energetického centra (EMEC).

Tím byl úspěšně završen první krok projektu Deep-Gen III., spolufinancovaný britskou vládou, která má na realizaci pásma přílivových elektráren výrazný zájem. Další kroky, včetně testování výkonnějších, 1MW turbín, mají následovat z kraje roku 2012.

Prototyp je konstruován jako třílistá turbína, která je volně trojnožkou uchycena k mořskému dnu. Bez omezení výkonu může pracovat v hloubce do čtyřiceti metrů. Díky atypické konstrukci se může v přílivu neustále otáčet, a tím si udržuje optimální úhel vůči převládajícímu proudění.

Tím, že je celá jednotka částečně plovoucí, není k manipulaci s ní zapotřebí specializované lodě nebo zvláštního výcviku posádky. Může být tedy snadno odtažena v případě poruchy, anebo přesunuta na lepší pozici.

6 komentářů: „Rolls Royce představil nový typ přílivové turbíny

 • 18. 12. 2011 (11.52)
  Trvalý odkaz

  Spíš bych řekl, že takové poznámky jsou zbytečné, neboť ten kdo ví, ví. Kdo neví, nezajímá se ani okrajově a tím pádem článek nemá potřebu číst. Nicméně je fakt, že v článku by to být mělo.

  Jinak prosím kolegu, jež sem psal na své jmeniny, je-li to možné, aby si poupravil „nick name“. Čistě křestní jméno tu již nějaký čas používám, tak aby nedocházelo k záměnám. Děkuji:)

  Reagovat
 • 17. 12. 2011 (20.44)
  Trvalý odkaz

  Je obecny uzus, ze je tym mysleny rok. Kedze o nom malokto vie, je vhodne, aby autor proste vzdy dopisal, ze sa jedna o rocne obdobie.

  Prajem prijemny vecer
  miro novak

  Reagovat
 • 17. 12. 2011 (8.02)
  Trvalý odkaz

  „dodávat do rozvodné sítě energii přes 100 MWh“ —- a za jak dlouho. Za minutu, rok, tisic let? Odbornost takove vety dosahuje dvanacti mega elektronvoltu.

  Reagovat
 • 16. 12. 2011 (19.57)
  Trvalý odkaz

  No ano, ale vždycky je něco za něco. Bude to asi nebezpečné pro lodě a pro náhodné plavce. Jinak taková přílivová elektrárnička Rolls Royce by se hodila. :-) Jenom nevím kam bychom jí dali.

  Reagovat
 • 16. 12. 2011 (11.42)
  Trvalý odkaz

  Pri pohlade na rakúske veterné parky má niekto výhrady,pri týchto zázrakoch pod vodou ich neuvidia.

  Reagovat
 • 16. 12. 2011 (8.40)
  Trvalý odkaz

  Tak to bych se začal trošku obávat moderních pirátů, které určitě napadne si odtáhnout tuhle elektrárnu domů:)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *