V Izraeli vymýšlejí hybridní solární elektrárnu
Hybridní auta, fungující současně na pohonné hmoty i elektřinu, nejsou už na silnicích žádnou novinkou. V již zaběhlém konceptu se ale přeci jen objevila novinka, která podle zprávy uveřejněné na serveru ScienceDaily, přitáhla pozornost celého světa. Vědci z univerzity v Tel Avivu (TAU) se soustředí na konstrukci hybridní elektrárny.
V technologickém inovačním centru se pokoušejí o kombinaci turbíny poháněné konvenčními palivy a současně i sluneční energií, aby došlo ke snížení spotřeby a zvýšení efektivity celého procesu.
V případě sluneční elektrárny je snaha vyprodukovat vysokotlakou páru, s teplotou okolo čtyř až pěti set stupňů Celsia, která roztáčí turbíny. Přínos pro životní prostředí je podle slov profesora TAU Aviho Kribuse, jistě nepopiratelný, ale „komplexní solární technologie“ se celkem prodraží. Společně se svou doktorandkou, Mayou Livshitsovou, se proto vydal cestou parní injekční palivové turbíny.
„Stále spalujeme palivo, abychom ohřáli vzduch, ale přivádíme do turbíny i nízkoteplotní páru, čímž se proces ohřevu urychluje. Systém je nejen energeticky méně náročný, ale velmi účinný. A náklady na pořízení systému jsou mnohem menší než při pořizování plantáže solárních kolektorů.“
„Většina elektráren spotřebovává palivo, aby vyrobily energii,“ vysvětluje Kribus. „Solárně – termální elektrárny oproti tomu využívají vysokých tlaků a teplot k roztočení turbín, a představují tak ekologickou alternativu, protože nic nespalují. Námi testovaná technologie kombinuje použití konvenčního paliva, a nízkotlaké/nízkoteplotní páry díky solární energii. Tím nahrazujeme a uspoříme 25-50% tradičního paliva a děláme celý proces výroby elektřiny efektivnější.“
Profesor Kribus je přesvědčený, že tato ne stoprocentně zelená technologie poskytuje mnohem lepší mnohem reálnější přístup k zisku energií v krátko a střednědobém časovém horizontu.