Zachrání úsporné žárovky z Číny světové klima?

Největší světový výrobce spořivých žárovek, Čína, se podle slov ekonomů i odborníků na energie dává opět do pohybu. Asijský výrobní kolos k prvnímu říjnu 2012 zakáže dovoz a prodej klasických 100W žárovek. Gigantický producent může sice svým rozhodnutím pozitivně ovlivnit až 7 % emisí na celém světě, nicméně v prohlášení se výslovně zmiňuje je „dovoz“ a „prodej“, a tedy ne nezbytně export běžných, ne-úsporných žárovek.

Osamělá žárovka - pomohou omezení v Číně snížit celosvětovou spotřebu energie, a tedy i emise? foto: sxc.hu/thatmytur
Osamělá žárovka - pomohou omezení v Číně snížit celosvětovou spotřebu energie, a tedy i emise? foto: sxc.hu/thatmytur

chce v příštích pěti letech nahradit miliardu klasických žárovek úspornými. Z hlediska životního prostředí se jedná o nadmíru pozitivní zprávu, vždyť emise skleníkových plynů souvisí z 19 % s náklady na , z toho jen sedmi procenty v Číně.

A protože obdobný krok učinila i Evropská unie, Brazílie či Austrálie, vypadá vše velmi slibně. Přes polovinu světové produkce neekologických žárovek však stále připadá na bedra , která zásobuje na 3,85 miliard uživatelů, tedy asi 70 % světové poptávky.

Proto otázka, zda se přechod k ekologicky šetrnému svícení bude týkat jen vlastní země, a má podobu zametání před vlastním prahem, zatímco do zbytku světa budou nadále exportovány tradiční žárovky, je na místě.

Tisková prohlášení jsou nejasná, a tak se zvažuje i možný čínský obrat od produkce klasických žárovek k LED svítidlům. CFL, neboli kompaktní fluorescenční lampy, spotřebovávají o tři čtvrtiny méně energie, a tak by Čína mohla tímto krokem výrazně přispět ke snižování světových emisí.

Jisté je jen to, že asijská země zakáže v říjnu příštího roku prodej a dovoz stowattových žárovek, a šedesátiwattové se k nim přidají v roce 2014. Oficiální ideální schéma přechodu na provoz šetrný k životnímu prostředí zahrnuje i totožný zákaz 15W žárovek v roce 2016.

Xie Ji, výkonný ředitel úřadu ochrany životního prostředí, uvádí ve svém komentáři, že na osvětlení v Číně připadá 12 % z veškeré vyrobené energie. Úspora v přechodu na „spořivé“ žárovky by tedy představovala 48 milionů tun emisí ročně. Dále Xie tvrdí, že do tří let Čína sníží vlastní uhlíkové emise o 17 %.

Generální sekretář čínské asociace osvětlovacího průmyslu je vůči plánům vlastní země o poznání skeptičtější: „Nepovažuji za realistické, aby byl tento plán realizován v celé výrobě, a to i ve vývozu. Jednoduše naši výrobci nemohou ze dne na den přepnout na jinou produkci, pokud bude existovat poptávka po tradičních žárovkách.“

Christopher Bahuet, ředitel organizace spojených národů v oblasti rozvoje (UNDP) je, ať už se budoucí omezení Číny týká vývozu či ne, potěšen: „Podstatné je, že tato velká země se připojuje k mezinárodnímu trendu.“

Sdílet: