Zachrání úsporné žárovky z Číny světové klima?

Největší světový výrobce spořivých žárovek, Čína, se podle slov ekonomů i odborníků na energie dává opět do pohybu. Asijský výrobní kolos k prvnímu říjnu 2012 zakáže dovoz a prodej klasických 100W žárovek. Gigantický producent může sice svým rozhodnutím pozitivně ovlivnit až 7 % emisí na celém světě, nicméně v prohlášení se výslovně zmiňuje je „dovoz“ a „prodej“, a tedy ne nezbytně export běžných, ne-úsporných žárovek.

Osamělá žárovka - pomohou omezení v Číně snížit celosvětovou spotřebu energie, a tedy i emise? foto: sxc.hu/thatmytur
Osamělá žárovka - pomohou omezení v Číně snížit celosvětovou spotřebu energie, a tedy i emise? foto: sxc.hu/thatmytur

chce v příštích pěti letech nahradit miliardu klasických žárovek úspornými. Z hlediska životního prostředí se jedná o nadmíru pozitivní zprávu, vždyť emise skleníkových plynů souvisí z 19 % s náklady na , z toho jen sedmi procenty v Číně.

A protože obdobný krok učinila i Evropská unie, Brazílie či Austrálie, vypadá vše velmi slibně. Přes polovinu světové produkce neekologických žárovek však stále připadá na bedra , která zásobuje na 3,85 miliard uživatelů, tedy asi 70 % světové poptávky.

Proto otázka, zda se přechod k ekologicky šetrnému svícení bude týkat jen vlastní země, a má podobu zametání před vlastním prahem, zatímco do zbytku světa budou nadále exportovány tradiční žárovky, je na místě.

Tisková prohlášení jsou nejasná, a tak se zvažuje i možný čínský obrat od produkce klasických žárovek k LED svítidlům. CFL, neboli kompaktní fluorescenční lampy, spotřebovávají o tři čtvrtiny méně energie, a tak by Čína mohla tímto krokem výrazně přispět ke snižování světových emisí.

Jisté je jen to, že asijská země zakáže v říjnu příštího roku prodej a dovoz stowattových žárovek, a šedesátiwattové se k nim přidají v roce 2014. Oficiální ideální schéma přechodu na provoz šetrný k životnímu prostředí zahrnuje i totožný zákaz 15W žárovek v roce 2016.

Xie Ji, výkonný ředitel úřadu ochrany životního prostředí, uvádí ve svém komentáři, že na osvětlení v Číně připadá 12 % z veškeré vyrobené energie. Úspora v přechodu na „spořivé“ žárovky by tedy představovala 48 milionů tun emisí ročně. Dále Xie tvrdí, že do tří let Čína sníží vlastní uhlíkové emise o 17 %.

Generální sekretář čínské asociace osvětlovacího průmyslu je vůči plánům vlastní země o poznání skeptičtější: „Nepovažuji za realistické, aby byl tento plán realizován v celé výrobě, a to i ve vývozu. Jednoduše naši výrobci nemohou ze dne na den přepnout na jinou produkci, pokud bude existovat poptávka po tradičních žárovkách.“

Christopher Bahuet, ředitel organizace spojených národů v oblasti rozvoje (UNDP) je, ať už se budoucí omezení Číny týká vývozu či ne, potěšen: „Podstatné je, že tato velká země se připojuje k mezinárodnímu trendu.“

6 komentářů: „Zachrání úsporné žárovky z Číny světové klima?

  • 11. 5. 2013 (11.44)
   Trvalý odkaz

   Nechtělo se mi kupovat do lampičky další halogen, protože potvory praskají a posledně jsem se i trochu spálil. Našel jsem (asi před 2 léty) v LED jenom jeden typ za celkem ještě rozumnou cenu, cca 200,-. Po zapojení jsem zjistil, že LED dost zapáchá po jódu a skoro to nesvítí. Pochopitelně, 1,5W je málo. Po roce to začalo poblikávat i když s tím svítím opravdu jen několik minut denně, když potřebuji v noci posvítit. Článek skutečně odhaluje slabiny levnějších (levné to rozhodně není) LED zdrojů.

   Reagovat
 • 22. 11. 2011 (12.12)
  Trvalý odkaz

  já přecházím na ledky… že bych měl málo světla se mi nezdá. Návratnost jsem si vypočítal kolem 2 – 3 let, což je super.

  Reagovat
 • 21. 11. 2011 (18.39)
  Trvalý odkaz

  Co je na tom slibného? Životní prostředí zamořené rtutí? Zkažený zrak ze slabého osvětlení? Krátká životnost „úsporných“ žárovek?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *