Stavebníci v České republice nemají dostatečné vzdělání – brání tím úsporám

Za osm let zažije české stavebnictví skutečnou revoluci. V platnost totiž vstoupí evropská směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD II), podle níž se budou moci stavět pouze domy s téměř nulovou spotřebou energie. Čeští odborníci proto připravili akční plán, který by měl stavebnictví na tuto změnu připravit. Upozorňují především na neznalosti a nutnost dalšího vzdělávání odborníků – projektantů i stavebních firem.

Pasivní dům v obci Hlincová hora u Českých budějovic, foto: pasivnidomy.cz
Pasivní dům v obci Hlincová hora u Českých budějovic, foto: pasivnidomy.cz

Východiskem Implementačního akčního plánu Platformy pasivních domů (IAP) je zavádění energeticky úsporných standardů do stavební praxe postupně.

„I dnes již snadno technicky dostupný a ekonomicky výhodný nízkoenergetický standard totiž dokáže oproti běžné stavební praxi ušetřit až 35 % nákladů na vytápění. Je proto ekonomickým nesmyslem stavět podle postupů z minulého století. Pasivní domy jsou navíc nejsnazší cestou, jak se dostat k téměř nulovému standardu, který od nás Evropská unie požaduje,“ říká Jan Bárta z Centra pasivního domu, které se na přípravě akčního plánu podílelo.

V celé Evropě dnes na provoz budov padne téměř 40 % z celkové spotřeby energie.

Implementace směrnice EPBD II do českého prostředí by se podle akčního plánu měla opírat o tři základní pilíře: lepší vzdělávání, vývoj stavebních materiálů a postupů a udržitelný rozvoj v oblasti pasivních domů.

Zlepšené vzdělávání má přitom podle odborníků zcela zásadní vliv na to, jestli se podaří stanovené cíle splnit.

Absolventi se dnes totiž podle nich s problematikou energeticky úsporné výstavby často setkávají až při konkrétních návrzích či realizacích.

„Je proto nezbytně nutné začlenit nové vzdělávací moduly, zaměřené především na technické zařízení budov s nízkou spotřebou energie, nejen do vysokoškolských, ale už i středoškolských učebních plánů. Po dokončení školy by pak mělo automaticky navazovat celoživotní vzdělávání pod vedením profesních organizací,“ upozorňuje Bárta.

Za konkrétní cíle rozšířeného výzkumu označuje mj. vývoj oken se subtilními  rámy, která budou vlastnostmi, hmotností a designem odpovídat stavu techniky, a to včetně replik vhodných pro rekonstrukce historických budov.

Výzkum by se měl podle expertů zaměřit i na vývoj kompaktních jednotek sjednocujících více systémů, např. větrání s rekuperací, ohřev TUV včetně využití dalších obnovitelných zdrojů. Akční plán rovněž podporuje vývoj systémů akumulace elektrické energie a rozvoj malých regionálních, tzv. chytrých elektrických sítí.

V neposlední řadě pak doporučuje vznik virtuálních výzkumných ústavů, které by umožňovaly operativní spolupráci odborníků.

„Podle Českého statistického úřadu jsou u nás téměř čtyři miliony bytů s průměrnou roční spotřebou tepla 120 kWh/m². Pasivní domy by tuto spotřebu dokázaly snížit až o 90 %.

Každá pasivní bytová jednotka zároveň dokáže oproti běžné novostavbě ušetřit ročně až čtyři tuny emisí CO₂, oproti starší zástavbě to může být i dvojnásobek,“ dodává Bárta. Evropská směrnice EPBD II, která od roku 2020 povolí pouze stavbu budov s téměř nulovou spotřebou, by měla být v ČR schválena letos v červenci.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

14 komentářů: „Stavebníci v České republice nemají dostatečné vzdělání – brání tím úsporám

  • 23. 4. 2014 (6.39)
    Trvalý odkaz

    Diky za nove funkce. Ohledne trcaymjovvah zastavek by to vsak chtelo jeste zapracovat. Ikonky jsou casto i desitky metru jinde, nez kam patri. Pokud je nastupni ostruvek zastavky stejneho jmena na vic mistech, je presto zobrazen jen jedna jedina ikonka. V mistech jako treba „Albertov“ by patrila ikonka na nekolik rohu krizovatky, desitky metru vzdalenych…

    Reagovat
  • 21. 1. 2012 (14.29)
    Trvalý odkaz

    Na krabice si budem muset zřejmě zvyknout protože výstavba je z největší části ovlivněna financemi investora a drtivé množství z nich zkrátka nebude mít dostatek prostředků k tomu, aby mohli realizovat stavbu „složitějšího tvaru“. Takže jak tu psal Tomáš o konci éry komunistických plesnivých kostek – to je sice pravda, ale je třeba dodat, že tuhle éru opět nahradí kostky … Král je mrtev, ať žije král?

    Reagovat
  • 20. 1. 2012 (15.13)
    Trvalý odkaz

    Naposledy, co jsem o téhle směrnici slyšel, tak se týkala pouze úředních budov, ne běžných rodinných domů. Bohužel teď nenajdu odkaz na ten článek.

    Reagovat
  • 19. 1. 2012 (10.06)
    Trvalý odkaz

    Jestli se vám tohle líbí, tak to nechápu, proč tady píšete o Slaměnkách a podobně. Je jasné, že podobné stavby ze skutečně ekologických materiálů budou zakázány.

    Reagovat
  • 19. 1. 2012 (8.41)
    Trvalý odkaz

    Já proti pasivním domům nic nemám. Nelíbí se mi, ale otázka estetiky není důvod k zavrhnutí. Jak jste napsal, když chci můžu mít jakýkoliv tvar. Jen je to dražší. A to je silný argument. Když si budu chtít postavit dům podle mé představy, zaplatím víc.

    To co mi vadí, je diktatura. Uznávám neříkají přímo, dělej co chceme my, ale nastavujou podmínky, aby jim šli na ruku. Je to stejné jako s úspornými žárovkami. Berou lidem možnost volby!

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (22.33)
    Trvalý odkaz

    to merlog: je videt, ze nevite nic o pasivnich domech. proc se stavi pasivni dum jako kostka? Protoze je to nejlepsi tvar, krome koule, ale to by nikdo nechtel.
    Pasivni dum si muzete postavit klidne jakykoli tvar ktery vas napadne, treba zamek, jen to bude o hodne drazsi nez krychle.

    A mimochodem, nezajima vas pros se dnes stavi ty osklive krabice novych sidlistich? Kazdy novy dum je uplne stejny jen je to variace na krabici s ruzne vysunutyma krabicema pro balkony, okna terasy. Jedine domy, ktere vybocuji jsou ve Sterboholich vedle Europarku, tam je 5 domu, tere maji alespon zakulacenou strechu, je to uplne neco jineho nez krabice vedle, ktera je u z normalni hnusna proste krabice.

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (13.38)
    Trvalý odkaz

    Citace: Naopak, to je začátek klasických domů. A konec komunistických plesnivých kostek které je problém vytopit ve velkých mrazech.

    Myslím, že každý, kdo dnes taví nový dům, řeší zateplení. Problém bude, aby to soudruzi v EP nenastavili tak, že kromě pasivních (dle mého názoru ošklivých) krabic, nebude možné postavit nic jiného.

    Krom toho, „komunistických plesnivých kostek“ se nezbavíme, ty přežijí mě i vás.

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (13.17)
    Trvalý odkaz

    Stavebníci vzdělání mají, ne všichni ale dost tu povědomost o pasivních domech má. Jen by zde na uřadech muselo být míň lidí co maj za vzdělání strýčka a štempl a kapsu hlubokou a do šíře rozevřenou

    a hlavně místodotačních titulů by zde muselo platit že práci musí udělat někdo kdo ji umí a má na ni vyškolené lidi, ne že podrazí cenu vyhraje zakázku a pak to přeprodá menší firmně která nasadí levnou nezkušenou pracovní sílu a pořízne materiály aby se … vešla

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (13.06)
    Trvalý odkaz

    Aby to nedopadlo jako u úžasného programu Zelená úsporám (dále ZÚ). Já jsem měl malou firmu, která stavěla podle nejnovějších postupů a za použití moderních technologií, na vše měli certifikáty. Když jsem pak porovnával jejich ceny s cenami firem, které by udělaly tutéž práci s dotací ZÚ, tak mi to vyšlo od té mé malé firmy levněji bez dotace, než u firem přihlášených v ZÚ s dotací. Ptal jsem se proč nejsou v ZÚ a oni mi odpověděli, že by pro samé papírování neměli čas na práci.

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (12.09)
    Trvalý odkaz

    merlog
    Naopak, to je začátek klasických domů. A konec komunistických plesnivých kostek které je problém vytopit ve velkých mrazech.

    Reagovat
  • 18. 1. 2012 (11.59)
    Trvalý odkaz

    Hurá, konečně se bude moci lehce dýchat i v kotlinách, údolích. Lidé totiž nebudou muset tolik topit a tedy i kouřit z komínů!

    Ať žije ekologie, ať zhynou staré plýtvající technologie!

    Reagovat
    • 22. 4. 2014 (13.05)
      Trvalý odkaz

      Naprostfd souhlas, Maruško, tato videa se tak ne1dherně pouoaschljed, Tondu Baudyše si vždy re1da poslechnu, některe9 věci zazněly i u Krause v jeho pořadu z minule9ho tfddne, kdy tam TB byl, na Youtube je celfd rozhovor. Me1m to letos přesně tak jak ředkal na konci, takovou sodu na psychiku jsem ještě nikdy nezažila, ale dedky tomu jsem si moc věced uvědomila a nache1zedm dalšed na uvědoměned si. Původně jsem to neche1pala, proč se mi to děje, čedm jsem si to přite1hla, dnes vedm, někdy tušedm, je fantasticke9 co se teď děje. Pomalu se bledžed můj druhfd porod, na miminko se už moc těšedm, že si uměl ten prcek vybrat kre1snfd rok:-)

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *