Apple postaví největší solární elektrárnu

Apple, výrobce udělátek jako je iPhone, iPad nebo iPod, v současné době buduje nebo plánuje v USA budovat velká datová centra. Jedno z nich nedávno dokončil ve městě Maiden v Severní Karolíně. Hned vedle něj nyní buduje obrovskou solární elektrárnu o výkonu 20 MW. Ta bude největší soukromým uživatelem vlastněná solární farma ve Spojených státech.

Datové centrum Apple ve městě Maiden v Severní Karolíně, foto: Apple
Datové centrum Apple ve městě Maiden v Severní Karolíně, foto: Apple

Kromě solární elektrárny využije Apple pro výrobu elektřiny pro své nové datové centrum také palivové články na bioplyn (hádáme Bloom Energy), ty budou mít celkový výkon 5 MW. Opět největší sada palivových článků v USA, kterou nevlastní nějaká energetická společnost. Ročně vyrobí 40 MWh.

Kromě toho bude samozřejmě nové datové centrum v Maiden certifikováno jako LEED Platinum od U.S. Green Building Council (Americká rada pro šetrné budovy, její obdoba existuje i v ČR). Bude využívat řadu šetrných opatření např. pro výrobu ledové vody, chlazení vnějším vzduchem, LED osvětlení, analýza spotřeby v reálném čase, bílá střecha pro vyšší odrazivost slunečního záření, nebo elektřina rozvedená ve vyšším napětí, což snižuje ztráty.

Dokonce samotné datové centrum bylo vybudováno s pomocí stavebních procesů vyžadujících 14 % recykovaných materiálů a 41 % materiálů bylo nakoupeno v okruhu 800 km od stavby. Zmíněná solární farma vyrobí ročně 42 MWh energie.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Apple postaví největší solární elektrárnu

 • 5. 6. 2016 (9.42)
  Permalink

  this is be cool 8) http://www.victor.co.uk/sumatriptan-uk-over-counter.pdf canned ever sumatriptan uk price meant Just 9 per cent of those questioned think that he will not become king because Britain will have become a republic — whereas a poll in 2011 found that a quarter of people expected a republic to emerge within 50 years.

  Reagovat
 • 23. 2. 2012 (12.32)
  Permalink

  Pro zájemce o podrobný náhled do toho jak fungují datacentra Google doporučují vynikající stránky http://www.google.com/about/datacenters/. Koncem roku 2011 Google zveřejnil, že všechny jeho servery ve všech datových centrech (asi 900 000 serverů po celém světě) mají kontinuální spotřebu 260 MW. Tedy asi jako větší město s 200 000 obyvateli. Datacentra Google ale vynikají svou efektivitou. V průměru jedno datové centrum o rozloze 4500 metrů čtverečních využije 5 MW.

  Reagovat
 • 23. 2. 2012 (12.12)
  Permalink

  A kolik za rok spotřebuje zmíněné datové centrum?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.