Český Energomonitor sleduje spotřebu elektřiny v reálném čase
S rostoucí cenou elektřiny neroste kontrola zákazníků nad její spotřebou. Opisování elektroměrů je ale konec a přichází energomonitor, zařízení přenášející aktuální spotřebu elektřiny na internet. Přes web tak má zákazník přehled o tom, kolik elektřiny, kdy a za jakým účelem spotřebovává.
Zároveň dostává nástroje k tomu, aby mohl své výdaje za elektřinu efektivně snižovat. Až doposud byly podobné nástroje dostupné jen specialistům a určené pro velké spotřebitele, energomonitor je ale natolik jednoduchý a levný, že je dostupný i pro domácí uživatele a malé firmy.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Česká firma supluje Google – online vám změří spotřebu elektřiny
Energomonitor bude poprvé veřejnosti představen na specializovaném veletrhu úspor energií a vytápění InfoTherma 2013 dne 14.1.2013.
Hlavní předností energomonitoru je jednoduchost, snadné ovládání a nízká cena. Zařízení v cenové úrovni nižší než 5000 Kč lze snadno připojit do stávajícího rozvodu elektřiny bez zásahu do elektroinstalace.
Snímače pak bezdrátově přenášejí spotřebu každé fáze do základnové stanice, kde je přehledně zobrazována zákazníkovi a odkud putuje dále na servery energomonitoru.
Další zpracování dat probíhá již na internetu. Zákazník se přes své uživatelské jméno a heslo dostane k aktuálním i historickým grafům spotřeby elektřiny, přehledně také vidí, kdy a kolik peněz za elektřinu utratil.
Webová aplikace mu spočítá, jaký je trvalý odběr připojeného místa a začne sbírat podkladová data pro rady k úsporám. Postupem času, až energomonitor zjistí energetické nároky uživatele, začne mu dávat doporučení na to, jak výdaje za elektřinu snižovat.
Ať bude vhodné spořit formou optimalizace rezervovaného příkonu, změnou tarifu, sazby či dodavatele nebo náhradou neúsporných spotřebičů, pro všechna tato rozhodnutí dostává zákazník jednoduché pokyny založené na skutečných datech, na jeho skutečné spotřebě.
Často tak zjistí, že některá populární úsporná opatření pro něj nejsou vhodná, nebo naopak bez změny svého životního stylu ušetří nemalé peníze za elektřinu.
„Energomonitor reaguje na potřeby lidí. Dodnes bylo vlastně nemožné rozklíčovat, za co elektřinu spotřebováváte, jestli neutrácíte za něco naprosto zbytečně. Jenže bez měření v reálném čase a bez představy o tom, co je největší „žrout“ elektřiny, nemůžete nijak efektivně s elektřinou šetřit. Bez informací se nedá nic ovládat.“ říká Pavel Štorek, jeden ze spoluzakladatelů energomonitoru.
A tak také energomonitor vznikl: v roce 2010 z potřeby několika lidí zorientovat se ve spotřebě energie. Vytvořené řešení prošlo dlouhým testováním a před uvedením do prodeje na počátku roku 2013 už čítá přes stovku zkušebních instalací.
„Zhasínáme poctivě zářivku nad kuchyňskou linkou, ale přehlédneme spuštěné čerpadlo v bazénu. To jsou ty jednodušší případy, kdy je na vině uživatelská neznalost. Narážíme i na špatně zapojený elektrický kotel či boiler, který nahřívá vodu ve vysoké sazbě a to už stojí uživatele tisíce ročně,“ vypočítává Štorek problémy, se kterými se potkává a dodává: „Už jenom fakt, že začnete spotřebu sledovat, se v ní záhy odráží, zákazník získává okamžitou zpětnou vazbu na úsporná opatření, která udělá. Funguje to jako stálé upozornění.“
Veškeré další podrobnosti včetně přístupu k živému demoúčtu energomonitoru jsou na www.energomonitor.cz, nebo lze navštívit předváděcí centra v Ostravě a v Praze či veletrh InfoTherma Ostrava ve dnech 14. až 17.ledna 2013.
Já používám zařízení mFi od http://www.ev-power.eu/Machine-Data-mFi/ Kromě meření proudu lze měřit teplota, sledovat pohyb přes pohybová čidla a mnoho dalších věcí. Více na http://www.ubnt.com/mfi .
Nápad je to sice pěkný, ale nelíbí se mi na něm jedna věc, ono zprcvování dat na internetu. myslím, že není důležité vědět o aktuální spotřebě, ale spíše o ní mít záznam. Kdyby to pracovalo of-line s ukládáním na SD kartu, posloužilo by to stejně a nehrozilo by nabourání účtu.
Píšou tam že historické záznamy jsou nahlédnutí na internetu, tudíž je asi zbytečné ukládat je offline.
Jde mi to to, že na internetu jdou tato data získat, pokud o to někdo bude hodně stát. Každý datový soubor, který je na počítači připojeném k internetu je potenciálně dostupný komukoliv s patřičnými znalostmi. Proto říkám, že podle mne by bylo rozumější ukládat dtat of-line.
A koho prosimtě zajímaj tvoje data o spotřebě?!
Z těchto grafů lze získat údaje o chování potenciálních zákazníků, takže minmálně jsou použitelná obchodními společnostmi.
Čtečka SD karet plus potřebná elektronika by všechno nemálo prodražila, navíc řada funkcí je spojena s tím, že data jsou online a lze je analyzovat a zpracovávat silnějšími stroji, než je osmibitové Arduino. Krom toho takhle máte přístup k datům z celého internetu, nejenom ze své domácnosti, což je důležité.
Nabourání účtu dnes není zrovna jednoduché, efektivnější je si opisovat ručně váš elektroměr, ke kterému je snadný přístup. Ale víme, že když budou klientů větší čísla, mohl by někdo mít laskominy na jejich data. Bereme to vážně i preventivně a trochu tomu rozumíme, takže nemyslím, že by to i do budoucna bylo nějak extra snadné získat. Rozhodně proti obchodním společnostem si troufáme bezpečnostně obstát!
Problém je při výpadku internetu nebo vypínání routru na noc apod. Ukládání offline by možná přivítalo více lidí, nebo ukládání i na vlastní server. Mimochodem existuje podobný HW, který umí energie všechny, plyn, voda, elektřina, přepínání VT/NT tarifů, 16ks 1-wire teploměrů a ukládání na web zdarma navždy a kamkoli.
Výpadek internetu řešíme agregováním dat, pokud uživatel router vypíná na dlouhou dobu, nebo vyžaduje offline uložení, tak to pro něj samozřejmě vhodné není. Přesně jak říkáte, existují jiné produkty, které může uživatel použít, ačkoliv jsou buďto dražší, nebo si je uživatel musí významně dodělat ke svému obrazu.