Dálnice v Los Angeles proměněná v obrovskou solární elektrárnu
Švédský architekt Mans Tham považuje spletitý systém dálnic v Los Angeles za symbol upadávající autoutopie. Představil proto návrh, ve kterém mění jednu z hlavních dopravních tepen – dálnici do města Santa Monica – v obrovskou solární elektrárnu.
V Los Angeles je dnes celkem 800 km dálnic. Dálnice Santa Monica má délka 24 km a průměrnou šířku 40 m. To znamená plochu 960 000 m2, kterou by bylo možné pokrýt celkem 600 000 domácími solárními panely o ploše 1,6 m2.
Výkon takové elektrárny by mohl být 150 MW. Elektřina by mohla být spotřebovávána přímo okolními domy a podniky, bez ztrát generovaných v přenosové soustavě. Zároveň by energie mohla sloužit dobíjecím stanicím pro elektromobily v okolí dálnice.
Výhodou pro město by bylo i snížení hlučnosti a zvýšení energetické soběstačnosti. Pro řidiče by pak 24 km dlouhý tunel připomínající hada znamenal snížení nároků na klimatizaci, protože by do jejich aut nepražilo celý den slunce.
Typnite si, ako daleko odletia jednotlive casti (ak sa neudrzia na konstrukcii), alebo konstrukcia cela, ked sa cez takyto kryt prezenie vietor o rychlosti viac ako 100 km/hod?
Pre prehladnost ako dlzkovu mieru uvadzajte kilometre.
Moj typ je 2 km.
Inak dalsi fotovoltaicky nezmysel, kde cena samotnej konstrukcie daleko prevysuje naklady za nesenú fotovoltaiku. Navratnost bez dotacii je za samotnou zivotnostou fotovoltaiky.
Peace … miro novak