Stíny nad maltskými střešními elektrárnami

Malta v květnu tohoto roku přistoupila na výzvu Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF), a souhlasila se spolufinancováním rozsáhlého projektu na zavedení obnovitelných zdrojů energie. Středomořské souostroví má ideální podmínky k rozvoji potenciálu solární energetiky. Zdá se ale, že se věci na Maltě začínají komplikovat. Vláda totiž nedávno „odřezala jednu z větví“ rozvojového programu, která se týkala instalací střešních solárních elektráren na rezidenčních domech.

Není zcela jasné, zda za neúspěchem stojí rozmary Malťanů, či liknavost jejich vlády. Zdroj: archiv Radomír Dohnal
Není zcela jasné, zda za neúspěchem stojí rozmary Malťanů, či liknavost jejich vlády. Zdroj: archiv Radomír Dohnal

Přitom v květnu vše vypadalo velmi nadějně. Maltská vláda obdržela dotaci ve výši 21 mil. euro, aby mohla 50% podílem dotovat výkupní ceny elektřiny.

Sazba, nastavená na 0,22 euro za kilowatthodinu, měla zajistit stabilní výkupní tarif po dobu šesti let. Podpora, na kterou si mohlo podle odhadů sáhnout na 8000 obytných domů a padesátka výrobních společností, ale záhy doznala změn.

Široce pojatý „energetický plán“ Malty, který zahrnoval i vládní dotace občanům na pořízení materiálu, začal mít brzo trhliny. Slovy Konrada Mizziho, ministra pro oblast energetiky:

„Bylo teoreticky možno obdržet příspěvek až 2500 euro na pořízení střešního solárního systému, dotaci na střešní izolace a další opatření vedoucí ke zvýšení efektivity hospodaření s energiemi. Připravovaly se 40 % dotace pořizovací ceny k zakoupení solárního ohřívače vody, nebo sleva 15,25 % při pořizování dvojitých oken. Ve vládním fondu bylo pro tyto inovace odloženo stranou 600 000 euro.“

Nadšení maltských finančníků, těšících se na očekávané navýšení státního obratu o 42 milionů euro, však brzo opadlo. Vládní administrativa nebyla schopna zajistit projektové plnění evropské dotace v plné míře.

Důvodem byl fakt, že ve fázi podávání dotační žádosti musí být Malťané schopni doložit předběžný seznam dodavatelů, a těch jakoby se na ostrovech rázem nedostávalo. Dodavatelé se údajně nestačili včas, před podáním projektu u , zaregistrovat v systému. A tím odpadla čtvrtina ze slíbené částky, 5,5 milionů euro určených na střešní fotovoltaické jednotky.

Charles Yousif z Institutu pro udržitelnou energetiku při Maltské univerzitě k tomu podotýká: „Nejde ani tak o to, že by to naši dodavatelé nestihli. Ale zdá se, že ti dodavatelé, kteří nedosáhli na podmínky stanovené Evropskou unií, vyvolali kompletní bojkot.“

Svárlivá povaha Malťanů tak zablokovala slibnou dotaci. Možná je ale za snahou bojkotovat dotační proces i něco jiného. Vláda se totiž v zápětí rozhodla, že za zrušenou větev „domácích“ střešních fotovoltaických systémů vystaví velkou centralizovanou solární elektrárnu.

Zatímco tak střešní elektrárny mohly ušetřit spoustu prostoru, vyroste tak pravděpodobně někde poblíž Marasmuccentské zátoky velká farma, která bude patřit jedné společnosti, jež na produkci solární energie získá státem garantovaný monopol.

6 komentářů: „Stíny nad maltskými střešními elektrárnami

 • 5. 9. 2013 (19.30)
  Trvalý odkaz

  Ta současná maltská vláda se musela učit u té Topolánkovy, a následné vlády trojkolky!
  Stejné „kroky“, a podstatný rozdíl proti Německu.

  Reagovat
  • 5. 9. 2013 (20.45)
   Trvalý odkaz

   No pokud vím, tak solární tunel schválila ještě dřívější vláda, následující pak sice měly také jistý podíl, ale primární byl způsoben ještě dřív.
   Ale ano scénář se mi zdá podobný, byť jen přizpůsoben na tamní poměry.
   U nás se nedotovaly panely jako takové, ale výkupní cena byla vysoká, tady je výkupní cnea „OK,“ relativně, ale na druhou stranu se ještě zaplatí část nákladů.
   Aby nakonec na plotě té FVE framy nebylo naše známe oranžové E. (byť ti u nás asi neměli hlavní podíl na tom průšvihu)

   Reagovat
 • 5. 9. 2013 (17.49)
  Trvalý odkaz

  Občan nezávislý na centrálním zdroji energie je nebezpečný občan. U nás se také dělá všechno proto, aby se běžný občan do toho moc nehrnul (60% clo na FV panely, výpalné za vlastní vyrobenou a spotřebovanou energii).

  Reagovat
  • 5. 9. 2013 (18.39)
   Trvalý odkaz

   Ještě k tomu přičtěte neuvěřitelně komplikovanou byrokracii a korupční prostředí.

   Reagovat
 • 5. 9. 2013 (8.19)
  Trvalý odkaz

  Jasný tunel.
  1) nechápu, proč na Maltě vůbec ještě dotovat FVE, tam by se domácnostem měla vyplatit střešní instalace i za tržní cenu
  2) postavit jednu centrálu namísto stovek malých je zbytečně zvýšená zátěž pro síť

  Reagovat
 • 5. 9. 2013 (7.23)
  Trvalý odkaz

  Njn, koukám pěkný tunel a korupce jako u nás. Kdyby to u nás nastavili jen na střechy od začátku, tak je práce pořád a zatížení site by nebylo tak strašné jak se vymlouvají.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *