Dálnice v Los Angeles proměněná v obrovskou solární elektrárnu

Švédský architekt Mans Tham považuje spletitý systém v za symbol upadávající autoutopie. Představil proto návrh, ve kterém mění jednu z hlavních dopravních tepen – dálnici do města Santa Monica – v obrovskou .  
solární energie - solární dálnice

V je dnes celkem 800 km dálnic. Dálnice Santa Monica má délka 24 km a průměrnou šířku 40 m. To znamená plochu 960 000 m2, kterou by bylo možné pokrýt celkem 600 000 domácími solárními panely o ploše 1,6 m2.

solární energie - solární dálnice

Výkon takové by mohl být 150 MW. by mohla být spotřebovávána přímo okolními a podniky, bez ztrát generovaných v přenosové soustavě. Zároveň by energie mohla sloužit pro v okolí dálnice.

solární energie - solární dálnice

Výhodou pro město by bylo i snížení hlučnosti a zvýšení energetické soběstačnosti. Pro řidiče by pak 24 km dlouhý tunel připomínající hada znamenal snížení nároků na , protože by do jejich nepražilo celý den slunce.

inhabitat.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Dálnice v Los Angeles proměněná v obrovskou solární elektrárnu

 • 11. 11. 2010 (18.39)
  Trvalý odkaz

  Typnite si, ako daleko odletia jednotlive casti (ak sa neudrzia na konstrukcii), alebo konstrukcia cela, ked sa cez takyto kryt prezenie vietor o rychlosti viac ako 100 km/hod?

  Pre prehladnost ako dlzkovu mieru uvadzajte kilometre.

  Moj typ je 2 km.

  Inak dalsi fotovoltaicky nezmysel, kde cena samotnej konstrukcie daleko prevysuje naklady za nesenú fotovoltaiku. Navratnost bez dotacii je za samotnou zivotnostou fotovoltaiky.

  Peace … miro novak

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *