Ve Vancouveru mají přehlídku šílených laviček

Ulice v kanadském Vancouveru nepřestávají žít ruchem velkoměsta ani na chvíli. Kde tedy najít trochu místa k odpočinku? Vyrazte na Robson Street, a podívejte se na poslední výsledky souboje návrhářů o designově nejzajímavější lavičkový komplet.

„Lavičky Urban Reef jsou univerzální - můžete tu sedět, spát, odpočívat, nebo jíst a povídat si s ostatními.“ Zdroj: Kenneth Chan/Vancity Buzz
„Lavičky Urban Reef jsou univerzální – můžete tu sedět, spát, odpočívat, nebo jíst a povídat si s ostatními.“ Zdroj: Kenneth Chan/Vancity Buzz

Staňte se sudím v souboji o nejpohodlnější relaxaci. Každé léto tu totiž propuká šílenství návrhářů, kteří se snaží zaujmout kolemjdoucí co nejnápaditější formou posezení, a je jen na odpočívajících chodcích, kterému výtvoru dají svůj hlas.

Ta pravá Robson Street je podle místních vlastně jen krátký úsek nejrušnější „pěší“ tepny ve Vancouveru, vymezený ulicemi Howe a Hornsby. Zóna, vymezená zelenými lemy chodníků a stinným stromovím, je ale především centrem obchodů s luxusním značkovým zbožím. Řadí se mezi ty nejdražší parcely severu Ameriky.

Za metr čtvereční tu platíte nájem v průměru 135 $, a v některých rezidenčních lokalitách i ke třem stovkám. Zdálo by se tedy, že normálním lidem je tato promenáda téměř zapovězena, ale opak je pravdou.

Po Robson Street proudí každou denní či noční hodinu celé davy. A právě proto, že celá třída je výstavní skříní více než půlmilionového města, je zapotřebí, aby i lavičky lemující Robsonovu ulici nebyly jen tak ledajaké.

O to se už stará místní pořadatelská organizace VIVA Vancouver, která zajišťuje tvorbu společenského a kulturního prostoru pro celé město. Na svědomí má kromě kreativního udržování veřejné zeleně, správy několika městských parků, zahrad a nových předzahrádek i pouliční výstavy, trhy a představení, a v neposlední řadě také soutěž o designově nejzajímavější lavičky, které budou po zbytek roku osazeny na Robson Street.

Souboj je to pokaždé náročný, protože konkurence je vysoká. Loni se například přihlásilo i 78 mimo-kanadských návrhářů. A výsledky? V roce 2011 zvítězil projekt „vlnek“, které jakoby z oka vypadli překážkám na golfovém hřišti, následoval šampion v podobě obřích polštářů, rok 2013 pak patřil dřevěným bedýnkám se stolečky a slunečníky, a za letošního šampiona si lidé vybrali „Městské útesy“.

Organicky působící Urban Reef jsou dílem místních návrhářů – Kaz Bemnerové a Michael Siy, ale podíleli se na nich i další profesionálové, například Jeremiah Deutscher a Kenneth Navarra. Za tvůrčí materiál si vybrali tenké vyfrézované dřevěné profily (z odpadního stavebního dřeva), ze kterých sestavily vzdušné, leč stabilní útesy.

Takové „morfující“ lavičky jinde k vidění nejsou. Na jedné straně jakoby zvolna vystupovaly z chodníku, a by se do něj nakonec zanořily. Prefabrikované díly přitom minimalizovaly množství vznikajícího výrobního odpadu, a daly tvůrcům větší svobodu při práci s tvarovými dispozicemi. A hlavně – kromě toho, že vypadají úžasně – na nich můžete pohodlně ležet, protahovat se, nebo jen tak lenošit. Prostě ideální lavičky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *