Visutý chodník umožní procházku na úrovni třetího patra
Trpíte závratěmi? Upřednostňujete pevnou půdu pod nohama? Pokud ano, znamená to, že poslední projekt polských architektů Zalewski A Group asi nedoceníte. Přesto jejich odvážné ztvárnění visutých balkónů v bloku činžovních domů v Gliwici budí široký ohlas.
Kdo říká, že balkóny musí nutně přisedle kopírovat siluetu budovy? Zalewski A Group (ZAG) představil svou odvážnou vizi práce s otevřeným prostorem. Díky osmdesát centimetrů širokému kovovému rámu a několika bytelných ocelových zajišťovacích lan vytvořil „osmičku“, stezku pro pěší procházky v úrovni třetího patra.
To, že jsou prostorové možnosti vašeho bytu limitujícím faktorem, pokud jde o kontakt se zelení, teď už platit nemusí. Jednoduše stačí překročit hranice dané zábradlím, a můžete se projít po zatravněné pěšince. Pokud tedy budete dostatečně věřit pevnosti konstrukce.
Utopická zahrada New York – město budoucnosti
Originalita nápadu ZAG nespočívá ani tak v řešení vlastních úchytů, ale především v novém pohledu na otevření přístupného, leč nevyužívaného prostoru. Záleží jen, jak na tento koncept navázat.
Uzavřené bloky činžovních domů, s vyasfaltovanými dvorky, sušáky na prádlo nebo zastavěné garážemi poskytují jen minimální prostor pro kontakt s přírodou. A díky visutému chodníku si teď teoreticky můžou dopřát procházku v čerstvém povětří i lidé, kterým by bylo líto vážit cestu do parku.
„Samotná inspirace byla dílem jednoho jarního dopoledne, kdy jsme seděli v kanceláři, a přitom všechno za oknem nás doslova lákalo ven,“ říkají lidé z ZAG. „Ven to ale nešlo, práce byla uvnitř a to krásné venku, i když to bylo nadosah, bylo strašně daleko.“
Jeden náčrt na okraji papíru s poznámkami od znuděného pracovníka na poradě tak dal vzniknout skutečně netradiční myšlence. Vše samozřejmě odpovídá myšlenkovému konceptu ZAG: „Hranice v prostoru jsou uměle vytvořené, a není důvod je nepřekračovat.“