Novinka: kombinace tepelného čerpadla a kondenzačního plynového kotle

Společnost ROTEX uvedla na český trh hybridní tepelné čerpadlo ROTEX HPU, které v sobě kombinuje technologii tepelného čerpadla a kondenzačního plynového kotle.

Hybridní Hybridní tepelné čerpadlo ROTEX HPU
Hybridní Hybridní tepelné čerpadlo ROTEX HPU

Díky této kombinaci může ROTEX HPU pracovat velmi úsporně za všech povětrnostních podmínek, tedy i v mrazech, kdy běžná tepelná čerpadla typu vzduch-voda již nejsou tolik efektivní. Zařízení se postará také o mimořádně úsporný ohřev teplé vody v domě.

Tepelné čerpadlo ROTEX HPU dokáže podle nastavených cen energií zvolit optimální režim práce tak, aby vždy pracovalo co nejhospodárněji. Za mírných klimatických podmínek se o vytápění a ohřev vody stará tepelné čerpadlo typu vzduch-voda.

Pokud však více klesne teplota vnějšího vzduchu, a tepelné čerpadlo by tak fungovalo méně efektivně, začne pracovat i úsporný kondenzační kotel. Díky této kombinaci je ROTEX HPU až o 35 % účinnější než stávající kondenzační plynový kotel.

„Zařízení ROTEX HPU využívá nejlepší dostupnou technologii pro ohřev topné a teplé vody. Tepelné čerpadlo má v mírných klimatických podmínkách vysoký topný faktor až 5,04 při A7/W35, v mrazech pak pracuje s vysokým výkonem a účinností díky kondenzační technologii ohřevu,“ sdělil Ivo Zabloudil ze společnosti ENBRA, která je výhradním distributorem tepelných čerpadel značky ROTEX na českém trhu.

„Jakmile to začne být nákladově příznivější, přepne se zařízení do hybridního provozu, kdy se pro ohřev vody začne využívat i plyn. Přesný okamžik přechodu z výhradního provozu tepelného čerpadla na hybridní provoz závisí na vlastnostech objektu, zadaných cenách energií a konkrétních požadavcích obyvatel domu na dodávku tepla,“ dodal Zabloudil.

Výhody hybridního tepelného čerpadla ROTEX HPU:

 • Velmi úsporný provoz – až o 35 % úspornější než běžné kondenzační plynové kotle
 • Úsporný ohřev vody, o 30 % účinnější oproti kondenzačním kotlům
 • Nastavení optimálního režimu práce na základě aktuálních cen elektřiny a plynu
 • Vysoce účinné tepelné čerpadlo typu vzduch-voda – topný faktor 5,04 (A7/W35)
 • Kompaktní rozměry a snadná instalace
 • Snadné propojení se solárním systémem ohřevu vody
 • Možnost využít i stávající radiátory konstruované pro vyšší teplotu otopné vody
 • Tichý provoz, vynikající možnosti regulace

Ohřev teplé vody probíhá na principu přímého ohřevu studené vody s využitím plynulé kondenzace spalin. Zařízení proto vždy pracuje s maximální úsporou. Na vysoké efektivitě ohřevu se tedy podílí i speciální tepelný výměník s dvojitým okruhem, který se používá jak pro vytápění domácnosti, tak pro ohřev vody.

Díky použitým technologiím nabízí tepelné čerpadlo ROTEX HPU až o 30 % účinnější ohřev teplé vody než běžný kondenzační plynový kotel. Ohřívat vodu a vytápět je dokonce možné simultánně, což dále zvyšuje uživatelský komfort.

„Hybridní tepelné čerpadlo ROTEX HPU představuje ideální náhradu za staré plynové kotle bez nutnosti náročné rekonstrukce otopné soustavy. Díky vysoké výstupní teplotě až 80 °C lze zařízení efektivně provozovat jak se stávajícími otopnými tělesy, tak později také s nízkoteplotní otopnou soustavou po případné rekonstrukci,“ popisuje další výhody tohoto zařízení Ivo Zabloudil ze společnosti ENBRA, která se dlouhodobě specializuje na technické zařízení budov.

„Díky kompaktním rozměrům je celé zařízení nenáročné na instalaci a může snadno nahradit starý kotel bez prostorových omezení a nutnosti zásadních zásahů do technických místností domu,“ dodal Zabloudil.

tisková zpráva

6 komentářů: „Novinka: kombinace tepelného čerpadla a kondenzačního plynového kotle

 • 10. 11. 2015 (15.28)
  Trvalý odkaz

  Já jsme taky koukal na ty ceny jaké mají tepelná čerpadla, ale ono se to na tom provozu opravdu zaplatí. Já pořizoval Alpha 2 od grundfosu.

  Reagovat
 • 24. 8. 2014 (20.49)
  Trvalý odkaz

  U nás je zbytečné aby to čerpadlo se chovalo podle ceny na burze, pokud má někdo tarif pro TČ, pak má nízkou cenu 20h denně a na takové přepínání mu stačí dvoutarifový elektroměr, co se týče plynu tak tam dvoutarifový plynoměry ještě nikdo neudělal.

  Za situace že by lidé platili za elektřinu cenu, jaká byla v momentě spotřeby na burze (k tomu nějaké ty poplatky, které jsou ale poměrně značnou položkou, pomalu vyšší, než samotná cena proudu), pak by to smysl mělo, ale to by musela být síť mnohem více nacpaná elektronikou a hlavně by dotoho musely jít elektrárenské společnosti (obávám se že ČEZ by do toho nešel, EON asi spíše ano). Ovšem i taková situace je myslím možná, jen to nebude hned. Nejspíš by to mělo podobný efekt jako změna výpočtu ceny za topení, když se přejde z výpočtu z dodávky do objektu na spotřebu v jednotlivých bytech tak to hend padá dolů. Takto by mohla buď automatika nebo lidé sami odkládat činnosti do doby nízké, či záporné ceny.

  Reagovat
  • 22. 11. 2016 (9.48)
   Trvalý odkaz

   A co to zkloubit a zkusit plynové tepelné čerpadlo? Kombinaci s plynem by se mohlo dosáhnout lepší úspory? Teď vychází plyn levněji než elektrika. Kolik je návratnost investice? Dost často čtu cca 5 – 6 let.

   Reagovat
 • 23. 8. 2014 (21.16)
  Trvalý odkaz

  A skutečná účinnost, pořizovací náklady x úspory? Pokud to nemám brát jenom jako marketingovou pobídku, tak bych se chtěl dočíst například jaká pořizovací cena a návratnost.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *