Prašťák – nadčasové lehátko z přírodních materiálů

Prašťák je lehké, přenosné, stohovatelné a pohodlné lůžko pro relaxaci a příležitostné spaní. Je vyrobeno ručně z čistě přírodních materiálů. Inspirací byla stará valašská lidová tvorba, po níž získal i svoje jméno, a již zaniklé technologie s cílem minimálního vlivu na životní prostředí při výrobě i případné likvidaci, dlouhodobá funkčnost a podpora tradičních lidových řemesel. pokračování…Ekologické bydlení - obrázky - nábytek - Prašťák

Lůžko Prašťák vzniklo za účelem vytvoření nadčasového lehátka, které nebude jen vysoce splňovat běžné požadavky dnešní doby, ale zároveň bylo snahou maximálně zohlednit environmentální aspekty, využít místní, obnovitelné materiály, využít poctivou, ruční, řemeslnou tradici a snahou hledat inspiraci v naší lidové tvorbě, pro harmonické splynutí lůžka s venkovským prostředím, do kterého má být převážně určen. Výhodou je nízká váha, stohovatelnost a kompaktní rozměry, jenž Vám umožňují lůžko přemisťovat dle potřeby.

Základní konstrukce je vyrobena z pevného a houževnatého jasanu a to ve dvou tvarových variantách. Použité kvalitní konstrukční spoje na čep a dlab, zajištěné kolíky a klínky a použitý jasanový materiál jsou zárukou stálé pevnosti a trvanlivosti i u tak subtilní konstrukce, jako je Prašťák a to dokonce i bez potřeby použití lepidla. Lehací plocha je zhotovena výpletem z pařeného proutí nebo pediku. Po domluvě lze Prašťák vyplést i unikátním loubkovým výpletem zhotoveným znovu obnovenou tradiční technologií výroby.

Ekologické bydlení - obrázky - nábytek - Prašťák

Jako lehací podložku je možné využít valašškou vlněnou skládající se z modrotiskového plátna, vlněného sukna a vnitřní výplně z vlněného mykaného rouna ze 100 % ovčí vlny z českých nebo slovenských ovcí. Materiál ovčí vlna je termoregulační – přizpůsobuje se tělesné teplotě, nedochází k nadměrnému pocení. Je vhodný pro alergiky z důvodu její nízké prašnosti, přítomným lanolínem a schopností odvádět vlhkost. Díky suchému teplu příznivě působí na revmatismus, ledviny a močové cesty. Další možností pro kvalitní odpočinek je luxusní vzdušná futunová matrace.

Ekologické bydlení - obrázky - nábytek - Prašťák

„Lůžko vzniklo za účelem vytvoření nadčasového lehátka, které nebude jen vysoce splňovat běžné požadavky dnešní doby, ale zároveň při jeho vývoji bylo snahou maximálně zohlednit environmentální aspekty,“ sdělil nám Radek Fryzelka ze společnosti Envidesign, která za lehátkem stojí. „Přes odborný úspěch a zájem o toto lůžko, bychom jej rádi představili a nabídnuli lidem a umožnili jim koupit kvalitní český produkt, který se snaží o tzv. český design, snaží se podpořit tradiční řemeslníky, řemesla a vytvářet výrobky, které při výrobě i budoucí likvidaci minimálně zatěžují životní prostředí,“ dodává.

Lůžko bylo neprodejně vystaveno na Designstory 2009, na soutěži Studentský design 09, vyšlo o něm několik odborných článků a reportáží, např. v pořadu Designtrend na ČT2. Před několika dny byl Prašťák vystaven i v Hostětíně pod ochrannou známkou Tradice Bílých Karpat u příležitosti návštěvy prince Charlese. Základní cena Prašťáku je 9300 Kč s proutěným výpletem, případně 9500 Kč s pedikovým výpletem.

Ekologické bydlení - obrázky - nábytek - Prašťák

„U jednoho prototypového Prašťáku jsme použili znovuobjevenou technologii loubkového výpletu. Tato technologie je zajímavá tím, že snad není nikde popsána tak, aby se dala zhotovit, protože se používala na malém hornatém území východní Moravy a v dnešní době již nebyla známa,“ zmiňuje Fryzelka další zajímavost. Jak se jim tedy podařilo jeden kus zhotovit? „Informace potřebné pro výrobu již neznámého loubkového výpletu se zjišťovaly ze SULK, VMP z Rožnova pod Radhoštěm a hlavně výzkumem od starých pamětníků a řemeslníků,“ říká.

„Je to spíše jen taková zajímavost a chtěli jsme s ní upozornit na to, že i staré technologie mohou býti zajímavé, a že lidé dříve dokázali plně využít i materiál, jako bylo lýko,“ komentuje Fryzelka. „Ovšem prašťák s loubkovým výpletem je poměrně časově náročný na výrobu, takže ho ani lidem běžně nenabízíme, byl by hodně drahý, přestože má výborné vlastnosti,“ doplňuje.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Prašťák – nadčasové lehátko z přírodních materiálů

  • 3. 5. 2011 (8.24)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, vidím že máte znalosti s pletením z pediku. Potřebovala, bych od vás radu zda jde vyplétat zahradní křeslo pedikem a o jaké tlošťce, aby to neprasklo, až si nato někdo sedne.Děkuji za odpověď s pozdravem Divišová

    Reagovat
  • 22. 7. 2010 (7.30)
    Trvalý odkaz

    Zajímavé lůžko. Jen by mě zajímalo jak se na něm opravdu leží, škoda, že ho asi nejde nikde vyzkoušet.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *