Radíme: certifikovaná přírodní a bio kosmetika

Označení kosmetických přípravků značkou CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) nebo CPK bio znamená, že se jedná o prověřenou přírodní kosmetiku. Certifikaci kosmetiky vyráběné z přírodních a ekologických surovin zavedla v roce 2007 Česká kontrolní organizace KEZ o.p.s.

Podle značek CPK a CPK bio lze snadno poznat certifikovanou přírodní kosmetiku. foto: Martina Šírková/Ekologické bydlení
Podle značek CPK a CPK bio lze snadno poznat certifikovanou přírodní kosmetiku. foto: Martina Šírková/Ekologické bydlení

Aby výrobce mohl uvést takovouto značku na obalech svých výrobků, musí nejdříve splnit přísné podmínky Standardů. Ty byly vypracovány ve spolupráci s experty z oblasti výroby kosmetických prostředků a odborníky na kosmetickou péči. Vycházejí z mezinárodní certifikace francouzské organizace Ecocert.

Pro použití ochranné známky je potřeba uzavřít licenční smlouvu o poskytnutí práva k užívání ochranné známky v majetku KEZ o.p.s.

CPK nesmí obsahovat synteticky získané parfémy, ropné látky typu minerálního oleje, parafínu nebo vazelíny, syntetická barviva a konzervační látky, vybrané tenzidy, živočišné složky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny), suroviny vyrobené pomocí geneticky modifikovaných organismů ani chemické UV filtry.

Obsahují nejkvalitnější rostlinné suroviny včetně surovin pocházejících z ekologického zemědělství, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě.

CPK bio musí obsahovat minimálně 20 % bioložek, jejichž původ je doložen certifikátem organizace provádějících kontrolu ekologického zemědělství. Do hmotnostního podílu se nezapočítává voda.

Rostliny se sbírají šetrným způsobem s přihlédnutím k zachování druhové rozmanitosti a stability přírodního stanoviště s důrazem na ochranu životního prostředí. Bere se v potaz i ekologická likvidace odpadů, ekologická únosnost výroby a obalových materiálů.

Výňatek zajímavostí ze Standardů

Za surovinu přírodního původu je považována taková látka nebo směs látek, které se přirozeně vyskytují v přírodě a byly z přírody pro kosmetický přípravek získány. Pokud je surovina složena z látky/látek přírodního původu a ze syntetické látky přípustné dle standardu, určí žadatel o certifikaci podíl přírodní a syntetické složky v hmotnostních procentech.

Voda se do podílu přírodních složek nezapočítává. Pokud je však uvedena ve složení dle INCI (Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad) jako Aqua, musí splňovat legislativní parametry pro takové označení.

CPK – Certifikovaná přírodní kosmetika

Takový kosmetický přípravek, který splnil parametry Standardu, obsahuje minimálně 85% složek přírodního původu, kontrolní organizace KEZ o.p.s. vydala ke kosmetickému přípravku certifikát.

CPK bio

Takový kosmetický přípravek, který splnil parametry Standardu pro CPK a obsahuje minimálně 90 % surovin přírodního původu, přičemž minimálně 20 % hmotnostního podílu přírodních složek musí být bio.

Při získávání používaných surovin je dbáno na šetrné využívání a uchovávání přírody v přirozených formách včetně ochrany zvířat, rostlinných druhu i anorganických složek.

Zakázáno je využívání geneticky modifikovaných surovin (GMO) a surovin, při nichž se v jakékoliv fázi svého vývoje nebo výroby používá metod vycházejících z genové manipulace. Tento požadavek se vztahuje na všechny složky certifikovaného kosmetického přípravku.

Jeden myslel na “Radíme: certifikovaná přírodní a bio kosmetika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *