USA: Ovoce a zelenina na lékařský předpis

Proč dělat věci složitě, když to jde ještě složitěji? Američané jsou skutečnými odborníky, pokud jde o otázky veřejného zdraví. Na každý neduh, počínaje nespavostí a konče chronickou únavou, mají jejich lékaři alespoň jednu účinnou pilulku. Stejné to bylo i s obezitou a nedostatkem vitamínů, kterým v USA trpí řada pacientů. Letos to ale bude poprvé, co budou moci lékaři oficiálně předepisovat pacientům ovoce a zeleninu.

Ve dvou nemocnicích v USA teď už lékaři mohou předepisovat ovoce a zeleninu, namísto vitaminových doplňků stravy v pilulkách. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení
Ve dvou nemocnicích v USA teď už lékaři mohou předepisovat ovoce a zeleninu, namísto vitaminových doplňků stravy v pilulkách. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Ano, čtete správně. Vitamíny v té nejprostší podobě, v ovoci a zelenině, dosud byly na „černé listině“ doktorů. Jak totiž vyplnit formuláře pro pojišťovnu, když nabízíte zcela atypické a neunifikované léčivo?

Američtí zdravovědci mají určitě jasno v tom, že jablko či pomeranč zdraví většinou neškodí, ale troufnout si je oficiálně doporučovat a předepisovat mohou až od dnešních dní. Ale tak jednoduché to zase ve Spojených státech zase není.

V zemi s největším počtem právníků na jednoho obyvatele totiž nemůže doktor říci obéznímu pacientu: „Zhubni. Nebo se aspoň nepřejídej tučnými hamburgery.“ Takový rebel v bílém plášti by se brzy se zlou potázal.

Lékařská komora a odborná sdružení totiž po medicích požadují, aby pacienty léčili, a ne jim pomáhali. I když to zní divně, doktor musí předepisovat léky, a nikoliv dobré rady, které je těžké ocenit.

Než bylo možné přistoupit k dobrodružnému kroku, předepisování vitamínů v přírodní podobě, bylo nezbytné tyto pojišťovnami dosud neprozkoumané medikamenty řádně prověřit. V rámci Programu pro předepisování ovoce a zeleniny k medicínským účelům (Fruit and Vegetables Prescription Program, FVPP) bylo nejprve vyselektováno 140 lokálních bio-zemědělců, jejichž výpěstky prošly výběrovými kritérii. Nešlo jen o průměrnou váhu a tvar plodů, ale také o nutriční charakteristiky a celkové rozbory obsahových látek.

Mezi prvními nemocnicemi, kde vám na vytučnělé svalstvo předepíšou dietu ze zeleniny a ovoce, teď budou ve státě New York patřit Harlemská centrální a Lincolnská. Pochopitelně, zdravý pohyb a cvičení vám ještě doktoři předepsat nemůžou, a doporučit ho mohou jen tak potají, aby se o tom pojišťovny nedozvěděly.

Sdílet: