Nový list rotoru větrných turbín zvýší jejich výkon

Středisko pro vývoj a testování pokročilých struktur a kompozitních materiálů (UMaine ASCC), které spadá pod Universitu v Maine, dokončilo testování nového listu rotoru pro společnost Gamesa. List rotoru dlouhý 56 metrů, vyrobený na zakázku v amerických dílnách, podstupoval nejrůznější zkoušky technické odolnosti a pevnosti posledního půl roku, a protože se osvědčil, zahájí pravděpodobně Gamesa v dohledné době novou edici větších a odolnějších turbín.

„List rotoru dlouhý 56 metrů se do testovací haly málem nevešel.“ Zdroj: UMaine ASCC
„List rotoru dlouhý 56 metrů se do testovací haly málem nevešel.“ Zdroj: UMaine ASCC

Testovací centrum UMaine ASCC v Orono ve státě Maine je v současnosti asi nejpokročilejším zařízením svého druhu na americkém kontinentě, které se soustředí na laboratorní a provozní zkoušky prototypů listů rotorů, turbín a celých větrných elektráren. Skoro by se chtělo říct, že s ročním rozpočtem 110 milionů dolarů se kvalita odvedené práce dá očekávat.

Haly závodu, vybudované v roce 2010, se rozkládají na ploše 9300 metrů čtverečních, a za svou pětiletou historii má za sebou úspěšné testování více než 500 produktů. Mohlo by se zdát, že profesionály z testovacích laboratoří jen tak něco nepřekvapí, ale poslední zakázka od společnosti Gamesa ale byla přeci jen něčím mimořádná.

„Je pro nás ctí, že se na nás s žádostí o testování výrobků obracejí světoví lídři v oblasti výroby větrných turbín,“ říká Habib Dagher, vedoucí UMaine ASCC. „Ale šestapadesát metrů dlouhý list rotoru Gamesa byl oříšek. Vždyť prakticky zaplnil z 80 % naši největší testovací halu. Je o rozhodně největší kousek, který jsme tu kdy za statických podmínek testovali.“

Laboratoře v Orono garantují na jedné straně profesionální přístup k procesu testování, ale současně umožňují vyšší míru zapojení studentů s technickým zaměřením. Ti mají možnost své neotřelé nápady a postřehy vyzkoušet přímo v praxi. I proto je prý spolupráce mezi UMaine ASCC a výrobci větrných turbín tolik žádaná.

„Rozhodnutí zahájit výrobu nového typu listu přímo v USA vycházelo z logiky věci, stejně jako jeho testování, “ říká Juan Diego Díaz, ředitel marketingu Gamesa.

„Severní Amerika je totiž do dalších let jednou z klíčových oblastí, na kterou bychom se chtěli zaměřit. A pro nás je důležité, aby se náš nový produkt dotýkal života lidí nejen ve své konečné „funkční“ fázi, ale aby se už od začátku podílel, od vývoje, testování, výroby a instalace na tvorbě pracovních míst a vzniku obchodních příležitostí.“

Díaz dále pochválil práci UMaine ASCC, s tím: „Že je ohromen kvalitou testovacího procesu, bezpečností a také pozorností věnované každému detailu.“ V současnosti má za sebou Gamesa instalaci větrných elektráren o souhrnném výkonu více než 30 000 MW ve 46 zemích, a podílí se na údržbě dalších 20 000 MW.

Composites.Umaine.Edu

Jeden myslel na “Nový list rotoru větrných turbín zvýší jejich výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *