Ropné rezervy vydrží ještě 50 let, tvrdí BP Oil

Kolik je v polesí lovné zvěře? Neptejte se myslivce, zeptejte se pytláka. A podobné je to i s velkými ropnými společnostmi. Ti mají mnohem lepší přehled než ekologové a politici o tom, kdy se zásoby ropy stanou skutečně nedostupné.

„Mapa ukazuje doložené rezervy ropy v roce 2009“ Zdroj: en.wikipedia.org
„Mapa ukazuje doložené rezervy ropy v roce 2009“ Zdroj: en.wikipedia.org

Postupoval tak i magazín USA Today, který oslovil těžařské giganty, aby odhadly své regulérní rezervy „dostupné“ ropy. Odpovědi se dočkal jen od BP Oil, ale i tento skromný výsledek je pohledem do neradostné budoucnosti těch, co chtějí zůstat závislí na fosilních palivech.

Společnost BP Oil má jasno. Předpokládané světové rezervy snadno dostupné ropy pod zemí odhaduje na 1,687 miliard barelů. Je to mimochodem o 1,1 % více, než kolik tipovala loni.

V závislosti na těžko odhadnutelných proměnnách ekonomického klimatu by pak tyto rezervy mohly při stávajícím obratu vydržet 53,5 let, než se BP a zbytek světa ocitne na suchu. Celá věc je trochu složitější, protože jiné statistiky vedou americké pobočky BP Oil pro sebe, a odlišné prezentují navenek.

Zatímco BP tvrdí, že na území USA jsou k dispozici rezervy v podobě asi 44,2 miliard barelů, americký úřad pro Administraci informací o energetice soudí, že je to jen 33,4 miliard. Těžko ale říct, kde je pravda.

Tento odhad společnosti BP pro Spojené státy americké je totiž o 26 % vyšší, než tomu bylo loni, a stejně tak i zmíněný administrativní úřad zvýšil svůj aktuální odhad o 15 %. Kde se vzalo toto navýšení?

Mohou za to především aktualizované odhady z amerických těžařských polí tří atraktivních lokací: Bakken, Eagle Ford a Permské povodí (Permian Basin), které byly nedávno díky zemnímu plynu otevřeny horizontální těžbě.

Jen pro představu, poslední jmenovaná lokalita, Permian Basin, zabírá část území Texasu, Nového Mexika a státu Delaware, a je tím skutečným srdcem Ameriky, kterým protéká místo krve ropa. Od roku 1933, kdy se zde začalo vrtat, tu už bylo vytěženo na 14,9 miliard barelů.

BP Oil si navíc hodně slibuje od hlubinné těžby v moři, podél jižního pobřeží Karibiku a také od nového naleziště v alabamském Tuscaloosa. Nakolik mají tyto odhady jen uklidit investory a bankéře, a jak moc odpovídají realitě, se pravděpodobně dozvíme za 53,3 let.

Pokud se ale Amerika skutečně nechce ocitnout na suchu, měl by začít řešit zajištění své energetické bezpečnosti o poznání intenzivněji.

6 komentářů: „Ropné rezervy vydrží ještě 50 let, tvrdí BP Oil

 • 24. 2. 2018 (22.43)
  Trvalý odkaz

  Copak se asi stane až dojde ropa? Zemní plyn? Atd.? Celkem nic my lidé jen přeměňujeme energii místo abychom využili tu čistou v podobě voda vzduch slunce teplo planety. No ale náš domov se tu bude točit dal v téhle části vesmíru, detailek, ale už bez nás tohle nesmyslné drancovani nam maticka zeme vrati 2 krat tvrdsi silou a nakonec ostrouhame otazkou uz zustava jestli tuhle beznadej nekdo pozoruje z povzdali. Verte a premyslejte ze urcite ano.

  Reagovat
 • 9. 7. 2014 (8.16)
  Trvalý odkaz

  Je potřeba brát v úvahu, že spotřeba ropy začala klesat (alespoň někde) a že zásoby nejpůjde vytěžit úplně. Budeme je potřebovat i jinde. Podobně je tomu s uhelnými ložisky. Většinou se vytěží v lepším případě tak 80%, zbytek je pak už nerentabilní, takže si to schovávají na horší časy, až stoupne cena. Nejsem si jist, jak to BP vyčísluje, ale zrovna tato společnost, s ohledem na svojí proklatě pochybnou minulost a hazardérství, ve mě moc velkou důvěru nevzbuzuje. Ostatní společnosti zarytě mlčí. Můžeme si to vykládat různě, já si to vykládám tak, že hrají o čas a dělají si zásoby penízků do hrnce, až jim vyschnou studny.

  Reagovat
  • 9. 7. 2014 (16.55)
   Trvalý odkaz

   Já bych řekl, že zásoby, skutečné, by mohly být známé dost dlouho a společnosti, jakkoliv to zní konspiračně, si s čísly harjí tak aby posílily svůj vliv ve společnosti. Zrovna se tu začaly pomalu rozbíhat elektromobily, hybridy, ikdyž to zatím není žádná konkurence pro benzinová auta, proč se nepostarat o to aby se tak nestalo? Tak prostě lehce posunou odhad výdrže zásob nahoru a jede se dál, lidé se uklidní a nebudou chtít dražšší elektroauta. Skutečné zásoby jsou opravdu otázkou, nedávno třeba našli obrovské ložisko rašeliny rozlohy británie, kolik ropy na světě opravdu je je ve hvězdách.

   Reagovat
   • 10. 7. 2014 (9.19)
    Trvalý odkaz

    To je pravda, četl jsem takovou úvahu, že když jíme povidla z hrnce, tak nám vydrží neomezeně dlouho, protože ráno jíme velkou lřící, ale večer už nám stačí malá lžička. My navic nevíme, jak velký hrnec je, ale je potřeba si uvědomit, že tu stále se zmenšující lžíci je možné realizovat jenom skrze inovativní přístupy. Snižování spotřeby je na prvním místě, samozřejmě, ale jakmile se rozjede elektromobilita a další alternativy, tak se ta lžíce zase o hodně zmenší. Navíc, když začnete vyškrabovat, tak se lžice zmenší celkem přirozeně (začne růst cena). Tvrdit proto, že nám zásoby ropy vystačí na dalších 50 let je dosti odvážné i pro toho, který zná přesná čisla. Nikdo přece nemůže vědět, jaká spotřeba v dalších letech bude.

    Reagovat
 • 8. 7. 2014 (20.55)
  Trvalý odkaz

  Celkově lze říct , že těžitelné zásoby všech fosilních paliv utěšeně rostou už 30 let. Oni totiž ty neobnovitelné zdroje vůbec neobnovitelné nejsou. Stačí jen používat mozek a nejednou toho lze těžit mnohem více. Jinak samozřejmě lokace je problém, ale větší problémy jsou nad povrchem – viz stupidní přístup Evropy k novým technologiím. Představa že kromě úspor a OZE je všechno ostatní špatné je tak hloupá a vede jen k tomu že evropa se ekonomicky sbližuje s Čínou místo s USA , které jsou o 20 let před Evropou.

  Reagovat
 • 8. 7. 2014 (15.30)
  Trvalý odkaz

  Spíše bych basin zde přeložil jako pánev, dávalo by to v kontextu větší smysl. Co se asi ale nemůže líbit nikomu je ta vysoká koncentrace v muslimských státech, to je až příliš nebezpečné, jeden z důvodů proč by se měla ropa v maximální míře nahradit něčím jiným.
  Nebo alespoň narušit OPEC, aby mohla cena padnout níže, kdyby došlo k pádu OPECu, možná že by to přinutilo státy ke konkurenci a to by vedlo ke snížení cen, nebo naopak k jejich růstu.

  Je ale velká otázka, jestli má cenu stav, kdy se svět díky rychlosti dopravy zmenšuje, a kdy neustále roste zabetonovanost krajiny, stále udržovat, nebo jestli by se měl změnit přístup, je otázka jak se vším zahýbou Japonci jestli se jim podaří těžit ve velkém hydráty methanu. (To by byl definitivní konec jaderné energetiky na několik dekád, možná století, na jednu stranu by to byl asi krok zpět, na druhou k vyšší bezpečnosti, přece jenom to není všechno ideální)

  Chtěl bych jednou vidět nezaujatý rozbor třeba těžby břidlicového plynu, jak to s ním ve skutečnosti je, většina vidí, která jsem viděl o nebezpečí byla hoax, odporovala mnoha fyzikálním zákonům a technologiím, většina kohoutků s „methanovou vodou“ je spíše vodovod do kterého někdo z bomby na konci potrubí přidává plyn.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *