Ropné rezervy vydrží ještě 50 let, tvrdí BP Oil

Kolik je v polesí lovné zvěře? Neptejte se myslivce, zeptejte se pytláka. A podobné je to i s velkými ropnými společnostmi. Ti mají mnohem lepší přehled než ekologové a politici o tom, kdy se zásoby ropy stanou skutečně nedostupné.

„Mapa ukazuje doložené rezervy ropy v roce 2009“ Zdroj: en.wikipedia.org
„Mapa ukazuje doložené rezervy ropy v roce 2009“ Zdroj: en.wikipedia.org

Postupoval tak i magazín USA Today, který oslovil těžařské giganty, aby odhadly své regulérní rezervy „dostupné“ ropy. Odpovědi se dočkal jen od BP Oil, ale i tento skromný výsledek je pohledem do neradostné budoucnosti těch, co chtějí zůstat závislí na fosilních palivech.

Společnost BP Oil má jasno. Předpokládané světové rezervy snadno dostupné ropy pod zemí odhaduje na 1,687 miliard barelů. Je to mimochodem o 1,1 % více, než kolik tipovala loni.

V závislosti na těžko odhadnutelných proměnnách ekonomického klimatu by pak tyto rezervy mohly při stávajícím obratu vydržet 53,5 let, než se BP a zbytek světa ocitne na suchu. Celá věc je trochu složitější, protože jiné statistiky vedou americké pobočky BP Oil pro sebe, a odlišné prezentují navenek.

Zatímco BP tvrdí, že na území USA jsou k dispozici rezervy v podobě asi 44,2 miliard barelů, americký úřad pro Administraci informací o energetice soudí, že je to jen 33,4 miliard. Těžko ale říct, kde je pravda.

Tento odhad společnosti BP pro Spojené státy americké je totiž o 26 % vyšší, než tomu bylo loni, a stejně tak i zmíněný administrativní úřad zvýšil svůj aktuální odhad o 15 %. Kde se vzalo toto navýšení?

Mohou za to především aktualizované odhady z amerických těžařských polí tří atraktivních lokací: Bakken, Eagle Ford a Permské povodí (Permian Basin), které byly nedávno díky zemnímu plynu otevřeny horizontální těžbě.

Jen pro představu, poslední jmenovaná lokalita, Permian Basin, zabírá část území Texasu, Nového Mexika a státu Delaware, a je tím skutečným srdcem Ameriky, kterým protéká místo krve ropa. Od roku 1933, kdy se zde začalo vrtat, tu už bylo vytěženo na 14,9 miliard barelů.

BP Oil si navíc hodně slibuje od hlubinné těžby v moři, podél jižního pobřeží Karibiku a také od nového naleziště v alabamském Tuscaloosa. Nakolik mají tyto odhady jen uklidit investory a bankéře, a jak moc odpovídají realitě, se pravděpodobně dozvíme za 53,3 let.

Pokud se ale Amerika skutečně nechce ocitnout na suchu, měl by začít řešit zajištění své energetické bezpečnosti o poznání intenzivněji.

Sdílet: