Havárie větrné elektrárny v irském Screggagh

Spadlá dopravní letadla nijak zvlášť nesnižují zájem o leteckou přepravu. Když ale dojde k havárii či zhroucení větrné elektrárny, může taková „senzace“ nehezky poznamenat celý průmysl větrné energetiky. I proto je v těchto dnech věnováno tolik pozornosti případu z větrné farmy v severo-irském Screggaghu.

Havárie větrných elektráren jsou ojedinělé, ale jejich dopady více než významné, foto: Vestas
Havárie větrných elektráren jsou ojedinělé, ale jejich dopady více než významné, foto: Vestas

Velkých pobřežních a příbřežních větrných elektráren je dnes globálně více, než všech dopravních a přepravních letounů dohromady. Ale ani jim se nehody nevyhýbají.

Kolaps osmdesát metrů vysoké elektrárny, která je součástí severo-irské farmy Screggagh nedaleko městečka Fintona, je proto horké téma, byť příčiny havárie zatím zůstávají neznámé. Zařízení v Screggagh, jehož výstavba přišla na 26 milionů, bylo zprovozněno v roce 2011, a pracovalo bez problémů po celou dobu.

O svou pověst se nyní obává nejen dodavatel a výrobce, společnost Nordex UK Ltd., které hrozí totální krach v důsledku hrozícího dostavení všech dodaných větrných elektráren v Británii (celkem asi 4500), ale také všichni ostatní výrobci.

Jedna zhroucená elektrárna totiž může poznamenat komplexně celý segment větrné energetiky, v Evropě i zámoří. „Přitěžující“ okolností je i fakt, že podle zpráv meteorologů nepřesáhla rychlost v daný čas větru 40 km/h, a proto se spekuluje o konstrukční závadě.

Doreen Walker, vedoucí zařízení v Screggagh, neskrývá nelibost: „Škoda je odhadována v přepočtu přibližně na 500 000 dolarů. Naštěstí nedošlo ke ztrátám na životech nebo zranění, v době pádu nebyl nikdo v okolí zařízení přítomen. Bohužel, dokud nebudou prošetřeny podrobnosti, musela být od provozu odstavena celá farma.“

Podobná nehoda se odehrála v roce 2007 ve Skotsku, kde spadla 80 metrů vysoká elektrárna, ve stejném roce se doslova rozpadl 63 metrů dlouhý list rotoru příbřežní elektrárny v Kintyre, a v roce 2009 se odtrhl dvacetimetrový list rotoru elektrárny v Lincolnshire.

Na poplach teď bijí především britští zastánci OZE. Například ředitel odboru zdraví a bezpečnosti společnosti Renewable UK, Chris Streatfeild.

„Teprve podrobné šetření prozradí, co je příčinou tohoto krajně neobvyklého incidentu. Při vyšetřování postupujeme velmi rigorózně, bezpečnost provozu každé větrné elektrárny je pro nás na prvním místě. Musíme se ujistit, že v pořádku byla jak samotná konstrukce, standardy instalačních prací včetně vyhodnocení vhodného umístění.“

Jedním z argumentů propagátorů větrných elektráren v Británii, Irsku a Severním Irsku je také informace, jaké důsledky má „totální výpadek“ jedné větrné elektrárny na běžné odběratele. Podle nich havárie v Screggagh ve své podstatě postihla na 1500 domácností, a jen krátkodobě.

Zatímco když došlo k havárii v elektrárně na zemní plyn v Didcotu Oxfordshire), patřící společnosti RWE, zůstalo bez elektřiny 500 000 rodin. A podobně tak srpnová závadou vynucená odstávka jaderné elektrárny, provozované společností EDF, znamenala přerušení dodávky na čtyři měsíce.

Sdílet: