Některé firmy v USA se snaží snižovat popularitu obnovitelných zdrojů

Střešní solární elektrárny pro rezidenční objekty se v USA stávají levnější a dostupnější. Majitelé domů si je proto pořizují ve stále větší míře. To, co bychom považovali za dobrou zprávu, je však velmi nepříjemné pro některé energetické koncerny či státem spoluřízené firmy, které se snaží tento trend regulovat.

„Příliš mnoho domácích „nezávislých“ střešních elektráren by mohlo ohrozit majoritní poskytovatele energie.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Příliš mnoho domácích „nezávislých“ střešních elektráren by mohlo ohrozit majoritní poskytovatele energie.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Příkladem mohou být korporace Walmart nebo Koch bros., jež předchází přílišné energetické nezávislosti svých klientů tím, že k ceně vlastní transakce za prodej solárních panelů přičítají nejrůznější uživatelské poplatky.

Žurnál Red, Green & Blue nedávno upozornil na praxi v pěti státech americké federace, jejichž přijatá opatření označuje za anti-solární.

Společnost Salt River Project (SRP) se ve své podstatě zabývala výrobou energie už deset let předtím, než se Arizona stala osmačtyřicátým státem USA. Jako taková je tedy s místním prostředím dobře sžitá, a s místními politiky doslova prorostlá.

Jen tak je možné si vysvětlit, že prošel návrh na nové zpoplatnění soukromých výrobců čisté energie, tedy i majitelů střešních solárních elektráren, kteří jsou připojeni do sítě. SRP, majoritní výrobce energie a provozovatel sítě, jim nejen započítá roční paušál, přibližně 600 dolarů, ale přičte jim i všechny neplánované „odchylky v odběru a dodávce“.

SRP dodává a vyrábí energii pro celou oblast „Údolí“ v okolí Phoenixu, a zmíněný paušální poplatek poptávku po domácích elektrárnách v regionu dočista zmrazil. Podobně si vede i společnost Veřejných služeb (PSC) v Novém Mexiku.

Z pozice hlavního dodavatele energie si dovolila zpoplatnit „údržbu sítě“ pro ty, kteří neodebírají elektřinu ze sítě, když svítí slunce. Měsíčně poplatek činí 21-36 $, v závislosti na velikosti instalace.

V konečném důsledku ale tento poplatek eliminuje výhody vlastnictví domácí elektrárny. Pozice majitelů domácích solárních elektráren v Novém Mexiku je ale o trochu lepší, než těch v Arizoně. Tady se za ně totiž postavila i „solární lobby“, výrobci a dodavatelé solárních řešení, kteří připravují na tento rok stání před Veřejnou regulační komisí.

V Ohiu život solárníků nekomplikují majoritní dodavatelé energie, ale do věci se vložil stát. Ten ponechal volnější ruku provozovatelům sítě ve výběru a nastavení standardu pro odběr vyrobené elektřiny.

Situace v Kansasu je poněkud nepřehledná, a připomíná bojiště právníků. Lidé stojící za alternativními zdroji energie zde dosáhli úspěchu, když před dvěma lety zabránili schválení podobných podmínek jako v Ohiu, ale „prohráli“ boj o povinné začlenění 20% podílu OZE do státního energetického mixu.

Což je poměrně smutné, protože jen větrné elektrárny na Velkých plání Kansasu by teoreticky dokázaly zásobovat 75 % spotřeby celých Spojených států.

„Nejsme nikterak zaujatí proti iniciativě obnovitelných zdrojů energie, ať už je to vítr nebo slunce,“ říká mluvčí oklahomské společnosti Gas&Electric Co., Kathleen O´Shea. „Nesnažíme se ani tento trend nějak zpomalovat. Jen chceme udržet férové podmínky pro všechny.“

Jenže po té, co stát schválil uzákonění dodatečných poplatků za instalaci zařízení pro výrobu čisté energie, to tak férově už nevypadá. Pokud tu na svém domě dnes instalujete solární panely, budete si muset každý měsíc připlatit víc na daních, a to jen proto, že je máte.

Zajímavé navíc je, že toto opatření je v příkrém rozporu se zákonem, který si Oklahoma odhlasovala už v roce 1977. Tehdy bylo uzákoněno, že majitelé domácích solárních instalací nebudou za jejich provoz nikterak dodatečně zpoplatněni.

Výsledek právní rozpravy? Za vlastní solární a větrné elektrárny bude platit jen ten, kdo ji postavil poté, co nový zákon vešel v platnost.

Sdílet: