Festival Jídlo z blízka právě probíhá v Brně

Objevte kouzlo farmářských lahůdek i jejich cestu od vidlí až na vidličku. Touto větou láká lidi na návštěvu festivalu Jídlo z blízka pořadatel akce Slow Food Brno. Probíhá ve dnech 8. až 31. července v Brně.

Brněnský festival Jídlo z blízka si klade za cíl přiblížit kvalitní kuchyni, foto: Jídlo z blízka
Brněnský festival Jídlo z blízka si klade za cíl přiblížit kvalitní kuchyni, foto: Jídlo z blízka

Cílem této akce je snaha o návrat místních surovin na stoly jižní Moravy a obnovení tradice jedení menu o několika chodech. Také chtějí propojit a inspirovat majitele restaurací, zemědělce, bylinkáře, rybáře a hlavně strávníky.

Slavnosti Jídlo z blízka se pořádají již třetím rokem. Osmnáct brněnských restaurací připravuje během tří festivalových týdnů lahodné pokrmy pouze z těch nejkvalitnějších místních surovin.

Mezi ně patří například brambory z Vysočiny, ryby, víno a zelenina z Podyjí nebo ovoce, mléko a pálenky z Valašska. Tyto ingredience totiž nemusely urazit dlouhou cestu od producenta k samotnému spotřebiteli a neobsahují zbytečné konzervační látky.

Speciální tříchodová menu lze vychutnávat v těchto brněnských podnicích: Bistro Franz, Bohéma, Borgo Agnese, Boulevard, Green, Jakoby, Kavárna Era, La Bouchée, Leporelo+, Noem Arch, Palazzo, Pavillon, Prominent, Ristorante Piazza, Šelepka, Tomato, U Fidela a Zlatá Veverka.

Restaurace Jakoby se do festivalu Jídlo z blízka zapojila poprvé. Její šéfkuchař Ondřej Kolbábek zve na terinku z kozího sýru s marinovanou červenou řepou. Jako hlavní chod se tam připravují konfitovaná vepřová líčka s jablky a bramborovým pyré s meduňkou. Ledové české buchty se podávají jako desert.

V jídelníčku ostatních restaurací je možné okusit vepřové, hovězí, šťavnaté králičí i jehněčí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině, čerstvé pstruhy z Moravského krasu nebo jihomoravskou zvěřinu.

Kuchaři používají také čerstvé bylinky, sezónní zeleninu, maliny a sluncem provoněné třešně či meruňky ze Znojemska. K jídlu se dá také objednat víno od malých moravských vinařů, které je k jednotlivým jídlům pečlivě vybíráno známým sommeliérem Brankou Černým.

Na festivalu nechybí ani bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou osobně seznámit s šéfkuchaři, sedláky, vinaři a malovýrobci místních lahůdek, kteří dělají svou práci srdcem. Dá se tam třeba i povečeřet s kulinářskými hvězdami.

Podívat se na ukázku výroby kozího sýra od podojení kozy až po lahodný sýr. Dozvědět se o tom, jak připravovat domácí těstoviny a pečivo. Lze degustovat vína a podívat se na dekorativní vyřezávání sezónního ovoce a zeleniny s Peterem Formánkem.

O festivalové menu i akce doprovodného programu je velký zájem. Menu jednotlivých restaurací lze vybrat přímo na webu www.jidlozblizka.cz. Tam je možné i zarezervovat stůl nebo koupit někomu dárkový poukaz, aby mohl také ochutnat místní speciality.

Každý, kdo si zakoupí menu nebo se zúčastní některé z akcí doprovodného programu, získá zdarma jednu vstupenku na podzimní vinařský festival Víno z blízka v hodnotě 690 Kč. Ten proběhne v historických brněnských sklepeních ve dnech 8. listopadu až 8. prosince 2013.

vlastní

Jeden myslel na “Festival Jídlo z blízka právě probíhá v Brně

  • 8. 7. 2013 (15.36)
    Trvalý odkaz

    ted sem nasel článek jdu čísthttp://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=784528

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *