Amazon v Dobrovízi je nejzelenější průmyslovou budovou na světě!

Průmyslový developer Panattoni Europe získal s mimořádným ohodnocením prestižní mezinárodní certifikát BREEAM úrovně Excellent za výstavbu logistického distribučního centra pro společnost Amazon v Panattoni Parku Prague Airport I v Dobrovízi u Prahy.

Obří skladový prostor společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy. foto: Panattoni Europe
Obří skladový prostor společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy. foto: Panattoni Europe

Díky skóre 76,8 % dosáhl nejen nejlepšího výsledku ze všech postavených budov pro společnost Amazon, ale dokonce i ze všech průmyslových budov na světě.

„Panattoni Europe je hrdá na to, že za výstavbu pro společnost Amazon obdržela mezinárodní certifikát BREEAM úrovně Excellent a se skóre 76,8 % obsadila v kategorii logistických hal první místo v ČR, mezi Amazony, a dokonce i mezi všemi průmyslovými budovami na světě,“ sdělil generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Mezinárodní certifikace BREEAM oceňuje stavby z hlediska udržitelného rozvoje a dopadu na životní prostředí. Hala Amazonu má rekuperaci tepla, osvětlení se senzory, inteligentní systém řízení budov (BMS), minimální spotřebu vody a plynové topení s nízkými emisemi NOx.

Díky měřidlům pro všechny inženýrské sítě lze řídit a optimalizovat spotřebu energie. Z výstavby lze dále vyzdvihnout použití materiálů s omezením těkavých organických látek a výraznou recyklaci stavebního odpadu.

Energetické vlastnosti dále posilují zvýšená izolace stěn a střechy a těsnost budovy. Kvůli zachování krajinného rázu v okolí byly vysazeny stromy a široká škála místních rostlin. Zeleň doplňuje nově vybudované kamenné prostředí pro obojživelníky.

Díky splnění všech kritérií udělil Bulding Research Establishment společnosti Panattoni Europe za výstavbu distribučního centra Amazon závěrečný certifikát úrovně Excellent. Certifikační proces realizovala společnost ARCADIS CZ a.s.

S ohledem na dlouhodobý trend snižování uhlíkové stopy bylo dále v rámci projektu realizováno celkem 10 autobusových zastávek. Lidé se tak mohou pohodlně a ekologicky přepravit do práce pomocí hromadné dopravy jak ze stanice metra Zličín, tak z Kladna a dalších přilehlých měst.

Amazon a Panattoni Europe během výstavby mysleli i na zaměstnance, kteří upřednostňují osobní dopravu. Proto bylo vybudováno velké parkoviště s 888 parkovacími místy pro osobní auta, 54 místy pro motocykly a stanovišti pro jízdní kola.

K dispozici jsou i přístřešky pro jízdní kola. Uhlíkovou stopu pomáhá snižovat také 54 parkovacích míst, která slouží prioritně pro zaměstnance sdílející vozidla. Systém sdílení funguje díky nástěnce a brožuře s instrukcemi.

Největší průmyslová budova v historii České republiky s celkovou pronajímatelnou plochou přes 133 000 m2 již také zaznamenala úspěchy v developerských soutěžích, a to i na mezinárodní scéně.

Český Amazon v říjnu vyhlásila mezinárodní porota CEE Investment & Green Building Awards jako nejlepší realitní projekt ve střední a východní Evropě. V listopadu pak distribuční centrum obsadilo 2. místo v kategorii Skladové a průmyslové areály soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit.

Panattoni Europe se v České republice momentálně zabývá přípravou nových projektů mimo jiné v oblasti západního okolí Prahy. Již brzy otevře Panattoni Park Prague Airport II u obce Pavlov, který nabídne podobnou strategicky výhodnou lokalitu jako jeho předchůdce.

Průmyslový park je společně s distribučním centrem Amazonu prvním projektem, který v České republice realizovala společnost AEW Europe v zastoupení společnosti Logistis.

tisková zpráva

3 komentáře: „Amazon v Dobrovízi je nejzelenější průmyslovou budovou na světě!

 • 25. 11. 2015 (21.37)
  Trvalý odkaz

  Sklady. Sklady. Skladyyyyy. Pro vsechny. Vsude. Uz aby byla recese:). Pole je v prdeli, najime se plechu a izolacni skelne vlny. Lituju ty obce vedle. Byl bych rad, kdyby tem skatulim alespon byla narizena zelena strecha, retence vody a celou jizni plochu pokryt fotovoltaikou.

  Reagovat
  • 27. 11. 2015 (16.22)
   Trvalý odkaz

   Ne jen pole v prdeli ale i přetížené silnice kamiony, vozícími krámy do skladů a menšími dodávkami, vozícími tyto krámy zase ze skladů k odběratelům, kteří tyto krámy po čase vyhodí na skládky.
   A smrad z naftových motorů těchto tisíců aut denně.

   A to chtěli s těmito sklady i do Brna, aby mohli zásobovat i bratislavskou a vídeňskou oblast.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *