Větrné elektrárny v USA konkurují zemnímu plynu

V roce 2010 se ve vybudovalo 5115 MW kapacity . To je asi polovina toho, co bylo postaveno v rekordním roce 2009. Do roku 2011 však vstoupila s 5600 MW rozestavěné kapacity. vyrobená ve větrných elektrárnách se díky tomu stala konkurenceschopná s energií ze zemního plynu.  
větrné farmy - větrné turbíny

I ve na „vyspělém“ trhu Spojených států panuje v oblasti nejistota. Ani USA totiž nemají v této oblasti tak docela pevnou a především dlouhodobou a koncepční legislativu jaké se těší např. už více než 90 let.

Podle odborníků je teď ve třeba zajistit diverzifikované portfolio energetických zdrojů tak, aby ani jeden z nich nepřevažoval.

Celková kapacita větrné energie v USA je dnes 40 180 MW. Amerika je tak druhá za , která má instalováno 41 800 MW.

Vzhledem k tomu, že koncem letošního roku vyprší v USA daňové odpustky pro větrné elektrárny a farmy, dá se očekávat, že letošní rok bude jedním z posledních, kdy lze čekat výrazný nárůst.

Na druhou stranu, pokud se větrné elektrárny cenově přibližovat k elektrárnám na , mohl by růst pokračovat i v dalších letech.

Navíc, ekonomická ekonomika se pomalu dostává z krize a dá se očekávat zvýšení poptávky po elektřině.

Zdaleka nejatraktivnějším státem pro využití větrné energie je . Ten má instalovánu celkovou kapacitu 10 085 MW. Daleko za ním jsou Iowa (3675 MW), (3177 MW) a Minnesota (2192 MW).

American Wind and Energy Association

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *