Británie spustila největší pobřežní větrnou farmu

Než se rozvážní Britové konečně rozhodli k nastartování London Array, největší světové pobřežní větrné elektrárny, čekala je dlouhá léta diskuzí a politických debat. A také přehodnocování a kalkulací i nejrůznějších úprav průběhu přípravných prací. Projekt stál takříkajíc na vodě po celých dvanáct let. I proto je datum oficiálního spuštění elektrárny, 4.7.2013, takovým pomyslným malým státním svátkem.

Britové se mohou pyšnit největší/nejvýkonnější pobřežní větrnou farmou na světě. Elektrárna London Array byla oficiálně uvedena do provozu. foto: London Array
Britové se mohou pyšnit největší/nejvýkonnější pobřežní větrnou farmou na světě. Elektrárna London Array byla oficiálně uvedena do provozu. foto: London Array

Britský premiér David Cameron při příležitosti uvedení větrné elektrárny do provozu nešetřil pochvalnými slovy. Spuštěnou London Array při proslovu pojmenoval: „Výhrou pro Kent, významným vítězstvím obnovitelných zdrojů, a ze všeho nejvíce, velkým vítězstvím pro celou Británii.

Pravdou je, že než byla větrná farma u pobřeží kentského Margate spuštěna, byla považována spíše za velký vládní debakl, který byl Cameronovi (jež nastoupil do funkce v roce 2010) opakovaně vytýkán.

Pokud jde o příbřežní a pobřežní větrné elektrárny, navzdory kvalitním přírodním podmínkám rozhodně nestojí Velká Británie právě na špici světového vývoje. První úspěšně realizovaný velkoplošný projekt jako je právě London Array by ale mohl nastartovat nový boom. Investoři se teď prý jen pohrnou, soudí Cameron, když říká: „Učinili jsme tento segment mnohem atraktivnější pro investory.

U pobřeží Margate se nyní pozvolna otáčí 175 velkých větrníků, s turbínami Siemens, každá o výkonu 3,6 MW. Kombinovaná kapacita 630 MW má nyní zásobovat čistou energií více než půl milionu domácností.

Vláda v Londýně se také odhodlává k dalším podobným projektům. Realizace velkoplošných pobřežních elektráren představuje na jedné straně řadu rizik, ale přináší také slibnější výsledky. Zvlášť, když cílem Britů je do roku 2020 dosáhnout 18 GW instalovaného výkonu.

Sdílet: