Příznivý vítr pro americkou energetickou koncepci

Větry u pobřeží Spojených států, zejména při Atlantiku, vanou příslibem snadno dostupné a čisté energie. Jak je tedy možné, že v místech s tak masivním potenciálem nenacházíme žádné instalace větrných farem? Jednotlivé kritické body „proč to nejde?“ a „jak to zařídit, aby to šlo“ teď pojmenovala zpráva vypracovaná neziskovou organizací Národní fond pro ochranu přírody (National Wildlife Fund, NWF), včetně detailně rozpracovaného časového harmonogramu.

Síla větru při pobřeží Atlantiku představuje pro USA zlatý důl, ve kterém se zatím netěžilo. Zdroj: toryardvark.com
Síla větru při pobřeží Atlantiku představuje pro USA zlatý důl, ve kterém se zatím netěžilo. Zdroj: toryardvark.com

Zpráva NWF pojmenovaná „The Turning Point for Atlantic Offshore Wind Energy“ je detailním návodem, kuchařkou, podle které je možné vytvořit z USA energeticky soběstačnou velmoc.

Podle autorů se totiž nestačí dívat na větrné elektrárny při pobřeží jako alternativní zdroj energie, ale je nutné také současně vnímat potenciál k vytvoření pracovních míst a lokálních finančních pobídek pro domácí trh. A to jsou oblasti, kde Spojené státy skutečně nyní potřebují povzbudit.

Pokud by pobřeží Atlantského oceánu bylo kompletně osazeno turbínami, mohlo by produkovat až 1300 GW čisté energie. Pochopitelně, tato představa není ani trochu reálná a esteticky lákavá, ale dává nám představu o tom jak obrovské množství energie je tu na dosah.

Mnohem reálnější je podle NWF realizovat v prvním kroku výstavbu příbřežních větrných elektráren o výkonu 52 GW, což vytvoří ekvivalent 300 000 pracovních míst ve čtyřech velkoměstech na pobřeží, a nabídne až 200 miliard domácímu trhu.

Matematický vzorec „federální politika plus podpora státu rovná se turbíny na pobřeží“ dnes totiž konečně nabývá zřetelných obrysů. Federální vlády připravují vyčlenění 2000 čtverečních námořních mil při pobřeží, kde má vítr potřebnou intenzitu a přitom zde nepanuje konflikt s ostatními zájmy.

Současně celá desítka států při pobřeží Atlantiku vypracovává své energetické strategie, ve kterých se jasně počítá i s pobřežními elektrárnami. „Stopnuté“ projekty v massachusettském Cape Wind a newyorském Rhode Islandu dostávají opět zelenou. Vypadá to tedy, že zde opět vane příznivý vítr.

Co je tedy podle NWF zapotřebí učinit? Catherine Bowesová, specialistka NWF na energetická řešení, shrnuje akční plán do čtyř bodů: Je nezbytné vytýčit cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů při pobřeží , dále zajistit vytvoření ekonomických podmínek, které budou zajišťovat cílené daňové úlevy a systém zadávání veřejných zakázek, krokem třetím je pak odpovědné umístění a samotná konstrukce elektráren. Čtvrtý bod se prolíná celou načrtnutou osou, a zahrnuje především maximální koordinaci zúčastněných stran, včetně patřičného zapojení veřejnosti.

„Pobřeží Atlantiku nabízí nejlepší podmínky k čerpání čistého zdroje energie na celém světě, a je jen na nás, abychom se dali do sklizně,“ říká Bowesová. „Musíme tuto naši „zlatou“ příležitost skutečně plně využít, abychom konečně zabezpečili naší zemi šetrný zdroj energie.“

cleantechnica.com

2 komentáře: „Příznivý vítr pro americkou energetickou koncepci

  • 2. 10. 2012 (8.39)
    Trvalý odkaz

    drahou ??

    no nevím jak moc sleduješ tent web ale když klikneš na odkaz vetrné elektrárny tak je tam tak asi půl roku straý článek že cena za Kwh z veru se dostala v USA na 11 – 12 centů tj je skoro stejná jako u energie vyrobené z uhlí, jaderného reaktoru a to u těchto cen není ve skutečnosti započteno v plné výši odstranění škod jenž vytvářejí ( jadrný odpad se cení jeho likvidace cca sumou a to i tady u nás a ta suma není rozhodně taková jaká by mněla být po započtení nákladů na uložiště , u uhlí není pošítána rekultivace ploch po dulní činosti a ani ukládka popílku, nevím jak v USA ale v čechách je tato cena brána odhadem a odpovídá cca 70% skutečných nákladů )

    Reagovat
  • 29. 9. 2012 (19.42)
    Trvalý odkaz

    Jenže USA drahou el. energii z větru nepotřebují kromě ropy mají energie na stovky let
    – vytváření umělých pracovních míst jsou argumenty rozbíječů strojů.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *