Piezoelektrická větrná elektrárna

. Pro někoho zajímavý estetický prvek v krajině, pro jiné nevzhledné železné „monstrum“. Zvlášť pro druhou skupinu lidí může být dnešní téma zajímavé. Představujeme originální koncept větrné elektrárny, s kterou přišli výzkumníci z Cornell University. Ti vyvíjejí způsob, jak si podmanit bez použití obřích lopatek větrných elektráren. Zkoumané řešení se podobá jakési zvonkohře, jakou známe od našich dveří a verand.  

piezoelektrická větrná elektrárna

Elektrárna využívá , díky kterému určité krystalické struktury produkují elektrickou energii – pokud jsou vystaveny tlaku.

S pomocí piezoelektrického materiálu můžeme generovat elektrický proud z různých povrchů, které vibrují. Jako například cesty, taneční parkety, průmyslové haly nebo z ploch, které jsou vystaveny síle větru.

Vyvíjená piezoelektrická větrná elektrárna by mohla být zajímavou alternativou ke klasickým větrným elektrárnám, zvlášť pro ty, kteří přemýšlí o stavbě své vlastní domácí elektrárny. Ne každému totiž může být po chuti představa vysoké větrné elektrárny stojící na zahradě.

Výše zmiňované řešení navíc umožňuje větší „estetickou flexibilitu“, což přináší zajímavou výzvu pro , kteří by piezoelektrické elektrárny mohli zakomponovat do konstrukce domů nebo do městské zástavby.

Pokud pohledneme na obrázek v úvodu, při trošce fantazie si můžeme představit, jak by taková zástavba do obytného domku mohla vypadat.

Vědci by rádi zpřístupnili výsledky svého výzkumu co největšímu počtu lidí. Jejích cílem je proto vyvinout větrnou elektrárnu, která by byla levná, kompaktní a vyráběla by elektrickou energii i pod slabým náporem větru.

Sdílet: