Nový zdroj energie: čističky odpadních vod
Společnost Hydrovolts se zabývá vývojem kompaktních vodních turbín. Ty jsou určeny pro jednoduchou instalaci do řek, kanálů a jiných vodních cest. Nejnovější odbytiště si firma našla v čističkách odpadních vod.
Burt Hamner se ve své společnosti Hydrovolts zabývá vývojem malých vodních turbín už několik let. Zatím nemá příliš velký úspěch, ale s novými modely snadno přenosných a především lehce a levně instalovatelných turbín chce konečně prorazit.
Snaží se proto nyní prorazit tam, kde to zatím pravděpodobně nikdo nezkusil. V čističkách odpadních vod. Protékají jimi miliony litrů vody – podle toho o jak velké se jedná zařízení. A to je obrovský potenciál pro výrobu elektrické energie.
V současné době má Hydrovolts k dispozici tři prototypy vodní turbíny různých velikostí a výkonu – 350 W, 2 kW a 10 kW. Nejmenší se má prodávat za cenu pod $2000, střední kolem $20 000 a nejvýkonnější za $40 000.
Právě ona 2kW turbína je ale podle Hamnera nejmenší, jakou má cenu vyrábět. Největší by naopak mohly mít výkon mezi 40 až 50 kW.
Návratnost je však prozatím i tak značně diskutabilní. Výhodou takové turbíny má být především velmi levná instalace a skutečnost, že není třeba se o ni dál nijak starat. Lze je údajně například zavěsit z mostu. Elektřinu pak vyrábí 24 hodin denně 365 dní v roce.
Jak Hydrovolts se svým nápadem uspěje, to je zatím ve hvězdách. Hamner údajně jedná se společností Veolia, která je světově největším provozovatelem ČOV. Jen v USA je přitomkolem 26 000 městských čističek a 100 000 průmyslových. To už je slušný trh.
Přesně to mě taky napadlo. možná ale ta turbína vrátí část energie na výstupu, kde už otéká vyčištěná voda.
V čistírnách odpadních vod se IMHO musí ta (špinavá) voda dávat do pohybu čerpadly. Ona přece nikam sama neteče.