Budoucnost EU: energeticky nezávislá města?

Ve se možná dočkáme konkurence stavebních firem a dodavatelů energie. Agentura Reuters přináší zajímavý článek nadepsaný „Chytrá města znamenají rivalitu ve stavebnictví i energetice“ (česky).

Podle něj v pomalu ale jistě vyrůstá hnutí, které hodlá stavět „chytrá města“ – energeticky alespoň částečně soběstačná, která nejen že budou bojovat proti změne klimatu, ale zároveň sníží svou energetickou závislost například na zemním plynu z .

města budoucnosti

Představa je taková, že například na střechách měst budoucnosti bude vystavěna rozsáhlá energetická infrastruktura – , či , která bude dodávat energii jak budovám, tak například .

by se pak využívaly k výrobě a ten zas k energetické produkci. „V průběhu času se objeví velmi odlišný obchodní model,“ komentoval tyto vize Gearoid Lane, výkonný ředitel energetické společnosti British Gas New Energy.

města budoucnosti

Podobným nápadům nyní podle Reuters přichází na chuť i samotná poté co si zakusila jak chutná pravá „ruská zima“. „Za 25 let budou milióny budov konstruovány tak, aby sloužily zároveň jako elektrárny a habitaty,“ říká publicista a ekonom Jeremy Rifkin, který radí vládám i korporacím jak se postavit k . Zásadní jsou ovšem pro rozvoj takovýchto vizí neboli „smart grids“, které umožní inteligentní zacházení s elektřinou.

města budoucnosti

Samozřejmě, že všechny takové iniciativy týkající se i mají jak své příznivce, tak i odpůrce. Například nedávno byl v Bruselu zamítnut návrh na výzkum „chytrých měst“ v hodnotě 500 mil. euro. „Je neuvěřitelné, že to bylo shozeno ze stolu a je jasné, že velcí distributoři elektřiny v tom měli prsty,“ komentoval to člen Strany zelených Claude Turmes. „Města jsou dokonalá pro prosazování změny a ,“ myslí si zároveň tento politik.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *