Česká republika – nová solární velmoc Evropy?

Magazín Cleantechnica informuje o solárních elektrárnách v ČRMagazín CleanTechnica nedávno přinesl zajímavý článek, jehož titulek v překladu zní: „Solární energie – je Česká republika novým Španělskem?“ Podle autorky článku Jennifer Kho je naše malá středoevropská země jedním z nejrychleji se rozvíjejících trhů se solární energií.

Už koncem minulého roku jsme informovali, že solární elektrárny v ČR rychle přibývají. Kho ve svém článku píše, že jen za uplynulý rok bylo u nás instalováno 50,8 MW solární energie. Hospodářské noviny v článku „Solární energie na vzestupu“ uvádějí dokonce ještě vyšší hodnotu, 54,29 MW (16násobný nárůst jen za rok 2008).

V ČR se začínají jako houby po dešti objevovat a zviditelňovat společnosti, které se zabývají instalací a prodejem . S přibližně 50 MW instalovaného výkonu ze se ČR samozřejmě stále ještě řadí mezi „malé“ hráče. například minulý rok nainstalovalo 2,46 GW. To ale jen díky vládním pobídkám, které budou trvat pouze do roku .

Také v ČR se provozovatelům solárních elektráren daří zejména díky dotované ceně vykupované elektřiny. Nicméně v jakém jiném odvětví máte po více než 15 let zajištěnu výkupní cenu nějaké komodity? Jak upozorňuje Jenny Chase z londýnské výzkumné společnosti New Energy Finance, podnikání v oblasti v ČR je výhodné i díky tomu, že jde zde levnější půda než třeba ve Španělsku či , kde samozřejmě svítí slunce intenzivněji. Také letos se očekává zvýšený zájem o nové . Společnost New Energy Finance je ohledně vývoje solární energetiky v ČR „velmi optimistická“. A my samozřejmě také!

cleantechnica, tip: richelieu

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *