Zrcadla – vytápění domů budoucnosti?

využití solární energie pro vytápění - heliostatBostonská společnost PracticalSolar přišla s velmi zajímavým využitím . Nejde o , nýbrž o vytápění domácnosti pomocí .

Za pomoci chytře rozmístěných heliostatů – zrcadel, která jsou ovládána s pomocí softwaru snadno instalovatelného na každé domácí PC, můžete využívat solární energii k vytápění domů. Několik heliostatů v kombinaci s dalším zařízením pak lze využít i k sofistikovanějším termálním projektům. Zrcadla na jednom heliostatu dokáží poskytnout energii až 600 W. Navíc lze s jejich pomocí také osvětlovat místnosti. Nicméně pro vytopení celého jednoho domu v Nové Anglii by podle šéfa firmy Bruce Rohra bylo třeba až 25 heliostatů.

Systémy dodávané PracticalSolar jsou navržené tak, aby jejich montáž bylo jednoduchá i pro laiky za pomoci jednoduchého domácího nářadí. Pokud navíc do systému zapojíte také nádrž s vodou, můžete si teplo uskladnit – s pomocí nádrže o objemu 19 hl je to teplo na deset dnů. Celková cena jedné instalace se pohybuje kolem 20 000 dolarů. Spolu s daňovými úlevami by na sebe solární vytápění mělo vydělat už v průběhu sedmi let. Narozdíl od klasických ale nelze počítat s tím, že by bylo možné teplo, podobně jako elektřinu, například prodávat zpět do sítě.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *