V České republice roste první stavba z podhoubí

Dům SAMOROST, který právě v České republice vzniká, demonstruje různé způsoby využití podhoubí v udržitelném stavebnictví. Laboratorní testy prováděné na vzorcích mykokompozitu potvrdily, že je tento materiál vhodný např. pro zateplení obvodových zdí, jako nenosná konstrukce domu, k eliminaci tepelných mostů či jako zvukový izolant. Mykokompozit má potenciál nahradit neekologické materiály běžně používané ve stavebnictví, jako např. polystyren. Dům SAMOROST vizuálně připomíná dvě bedly rostoucí v přírodě. Mycelium zde vhodně doplňují další přírodní materiály, především dřevo. Interiér je řešen tak, aby na první pohled uchvátil a byl současně maximálně praktický. Dům SAMOROST představuje v této fázi cestu moderního a udržitelného kempování, tzv. glampingu.

Podhoubí ve stavebnictví získává reálnou tvář

Laboratorní testy prováděné v rámci projektu SAMOROST během roku 2023 a počátkem roku 2024 potvrdily, že mykokompozit vykazuje vlastnosti vhodné pro použití ve stavebnictví. Má velký potenciál nahradit v této oblasti běžně používané neekologické materiály. „Již v tuto chvíli vzniká v České republice stavba, jejímž základem se stalo podhoubí lesklokorky leské neboli reishi. Experiment SAMOROST chce tímto způsobem demonstrovat veškeré možné využití mykokompozitu v udržitelném stavitelství. Tento inovativní materiál může být využit pro zateplení obvodových zdí, střech i podlah, jako nenosná konstrukce domu, hodí se k eliminaci tepelných mostů a je i výborným zvukovým izolantem. Krom toho z něj může být vyroben moderní nábytek či dekorace,“ shrnuje Jakub Seifert, předseda Spolku MYMO, který se společně s Buřinkou na SAMOROSTu podílí. 

Experiment SAMOROST navazuje na úspěšné inovativní projekty Buřinky, jako byl Prvok či 3D tištěné hřiště. „Dlouhodobě podporujeme vědu a výzkum v oblasti stavebnictví a architektury. Jsme mostem mezi akademickou a komerční sférou. Po 3D tisku betonem upoutal naši pozornost materiál na bázi podhoubí, jakkoli se to zdá jako sci-fi, my v něm od počátku viděli stavební materiál budoucnosti. A že jsme se nemýlili a vydali se správnou cestou, se nám právě potvrzuje,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky, která je iniciátorem a donátorem projektu SAMOROST. „Vrcholem našeho počínání v roce 2023 byla výstava nábytku a interiérových doplňků vyrobených z mykokompozitu na mezinárodním festivalu Designblok. Letos z podhoubí postavíme dům,“ dodává Libor Vošický.

Dům z podhoubí s okny do nebe

Autorem návrhu stavby z mykokompozitu je Tomasz Kloza, člen Spolku MYMO a student posledního ročníku magisterského studia oboru architektura a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Dům navrhl tak, aby svým organickým tvarem a biofilním designem připomínal dvě bedly. Systém výstavby je založen na jednoduchosti. Hlavní izolaci z mycelia doplňuje dřevěná nosná konstrukce. 

„Chtěl jsem co nejvíce napodobit vzhled bedel rostoucích v přírodě. Naše bedly jsou členěné na čtrnáct identických segmentů, které ze stavby dělají vlastně takovou skládačku. Mycelium jsme doplnili o další přírodní a udržitelné součásti tvořící unikátní celek. Pro realizaci krytiny jsme zvolili dřevěné šindele, které jsou členěné tak, aby připomínaly jednotlivé pláty bedly. Šindele jsou doplněné o dekorativní prvky z mycelia. Pro propojení dvou obytných částí jsme zvolili zelenou fasádu. Spoj je tak méně nápadný a neruší celkový dojem. Zážitek ze stavby doplňují kulaté světlíky, které lze vyklopit. Jsou centrálním zdrojem světla, okny do nebe a pohledem na letící mraky i zářící hvězdy,“ popisuje Tomasz Kloza.

Interiér, který oslní svou krásou i praktičností

Koncept domu SAMOROST umožňuje nekonečné variace ve velikosti hub i v jejich vnitřní dispozici a funkci. V této fázi byla zvolena ukázka kombinace kuchyně se sezením v jedné bedle a ložnice ve druhé. Autorkami interiéru jsou Karolína Petřeková a Petra Jašicová ze Spolku MYMO.

„Naším záměrem bylo za použití mykokompozitu a dalších přírodních materiálů využít vnitřní prostor co nejvíce prakticky, ale současně tak, aby budil pocit přírody spojené s luxusem a aby své návštěvníky na první pohled uchvátil. Kuchyňská část obsahuje lednici a vařič na plyn v kombinaci s dřezem, do nějž je zavedena voda z barelu umístěného ve skříňce pod kuchyňskou deskou. Vedle pracovní plochy, polic a otvíracích skříněk je zde prostor pro sezení a jídelní část. Ložnice má řadu vychytávek přes úložné prostory až po plochy určené speciálně pro mobily, tablety, hodinky apod.,“ říká Karolína PetřekováPatra Jašicová doplňuje: „Zdroj elektřiny řešíme skrze solární systém umístěný na střeše v místě spoje bedel. Energii pro spotřebiče, osvětlení i dobíjení zařízení poskytne nabíjecí baterie. Přívod tepla pro chladnější období pak zajistí elektrické přímotopy. I pro vnitřní zařizovací prvky jsme co nejvíce využívaly mykokompozit. Má tak originální vlastnosti a nádherné struktury, že skvěle dotváří moderní design obytných prostor.“  

„Naši práci podpořil i ministr životního prostředí Petr Hladík. Vytvoření domu SAMOROST z mycelia je tedy realizováno pod jeho záštitou. Toto gesto vnímám jako obrovskou morální podporu nejen pro naše počínání, ale i pro celý obor udržitelného stavitelství,“ říká Libor Vošický. 

„Dům SAMOROST bude hotov na konci letošního roku. Jeho část, resp. řez domem včetně kompletního technického řešení představíme veřejnosti na zážitkové výstavě v galerii Národní technické knihovny. Modelový příklad domu je sestaven jako obyvatelný prostor např. pro luxusnější kampování, tzv. glamping. Nicméně stavba tohoto typu najde jistě mnohem více uplatnění,“ říká Jakub Seifert

Dům SAMOROST nabízí nový zážitek z kempování

Podle průzkumu Buřinky lidé na kempování nejvíce oceňují to, že jsou blízko k přírodě (68 %). Dále je to pro ně možnost, jak uniknout každodennímu stresu a stereotypu (52 %). Pro 48 % respondentů je to příležitost, jak trávit čas s rodinou či přáteli a mít společné zážitky. A co lidi naopak od kempovaní odrazuje? Jsou to zejména obavy ze špatného počasí (39 %), nedostatek pohodlí (33 %) a ve stejné míře i omezené podmínky pro hygienu. Dále lidé uváděli i obavy ze zlodějů, divokou zvěř či staré zázemí.

„Dům SAMOROST zohledňuje všechny nevýhody či obavy z kempování, které lidé vyjádřili. Je navržen tak, aby posunul zážitek o úroveň výše. Špatné počasí vám v krásné bedle s výhledem na nebe, byť zatažené, vadit určitě nebude. Vhodně navržený interiér zajistí dostatek pohodlí a dřez s přívodem vody zase lepší hygienické podmínky. Pobyt v SAMOROSTu je bezpečný, můžete se zamknout před zloději i schovat před případnou divokou zvěří. A jako bonus na vás čeká dostatek soukromí, pohodlí a hotelového luxusu,“ popisuje Tomasz Kloza.

Dům SAMOROST je ideální cestou pro stále oblíbenější glamping. Průzkum Buřinky ukázal, že právě glamping, který spojuje klasické kempování s přednostmi hotelů a jejich komfortem, by si rádo vyzkoušelo 43 % lidí. 

Kdo je MYMO

Spolek MYMO sdružuje osobnosti z oblasti výzkumu, které si daly za cíl položit základy myceliové architektury v České republice. Jedná se o odborníky jednak z Ústavu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (Molab) a jednak odborníky z firmy Mykilio. Kateřina Sýsová, Karolína Petřeková, Petra Jašicová, Jiří Vele, Matěj Róth, Jakub Seifert a Tomasz Kloza za tímto účelem zkoumají a vyvíjejí materiál na bázi mycelia hub. Současně chtějí společně s Buřinkou zvyšovat povědomí o potenciálu mycelia ve stavebnictví mezi odbornou i laickou veřejností. 

zdroj: tisková zpráva

Jeden myslel na “V České republice roste první stavba z podhoubí

  • 25. 6. 2024 (17.44)
    Trvalý odkaz

    Stavba z podhubia je fascinujúcim príkladom inovatívnej a ekologickej architektúry. Ak vás zaujímajú ďalšie novinky a informácie o udržateľnej výstavbe a architektúre, odporúčam navštíviť Wisdom All The Best, Global business company directory. Nájdete tam množstvo zaujímavých článkov a užitočných kontaktov.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *