Nová generace nanovláknových žárovek přichází
Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Až dosud se desítky let běžně využívaly wolframové žárovky, jejichž princip zastaral. Jsou příliš nešetrné. Trendem jsou šetrné žárovky, které mohou výrazně snížit spotřebu energie. Jednou z nových cest jsou však také nanovláknové žárovky. pokračování…
Za výzkumem nového typu žárovek vyrobených za pomoci nanotechnologií stojí společnosti RTI International. Ta se zabývá vývojem nových technologií v celé řadě oborů. Nový typ osvětlení vzešel původně z výzkumu doktora Lynna Davise, který se zabýval výrobou fotoluminiscenčního nanovlákna.
Související články
» OSRAM představuje OLED osvětlení do domu
» Šetrná žárovka Pharox 60 vydrží 25 let
Ta se nakonec podařila, a tak vědci začali přemýšlet o praktickém využití. Napsali projekt, na který požádali o grant americké ministerstvo energetiky, a ten jim byl přidělen a výzkum probíhá už třetím rokem.
Nanovlákna jsou polymerové materiály, jejichž průměr je mnohokrát menší, než průměr lidského vlasu. Tato vlákna dokáží vytvářet zvláštní struktury, které ovlivňují průchod světla.
Následně se tento materiál, tedy nanovlákna, použije společně s LED diodou, jakožto samotným zdrojem světla. Jedna malá LED, která spotřebuje několik málo wattů, tak dokáže vytvořit stejnou intenzitu osvětlení, jako běžná žárovka o výkonu několika desítek wattů.
Související články
» GE si posvítila na výzkum OLED technologií: ohněte světlo!
» Nová OLED svítidla budou o 75% šetrnější!
V číslech: žárovka s nanovlákny dokáže produkovat světelný tok 55 lumenů na watt, což je pětkrát více než běžná žárovka. Výhodou nového typu žárovek je kromě toho kupříkladu také skutečnost, že nevyužívají žádné toxické látky.
Nevýhoda spočívá v tom, že dosud jsou stále ještě ve vývoji a tvůrci projektu nepředpokládají, že by byly „hotové“ dříve než za tři až pět let.
To Miso: zarovka napajená 230V/50Hz blikne 100x za vterinu (pri kazde pulvne), jen to neni videt diky tepelne setrvacnosti vlakna zarovky. LED sviti taky podle toho, jak ji napajis, ale v principu neblika stejne, jako zarovka na stejnosmernem napajeni.
To Jiri: to neni dobry navod, kamera i fotak blikaji, protoze ti blika kvuli systemu v technice, ale ne protoze blika.
Zarivka taky blika, podle typu luminoforu a druhu napajeni. Ale to je na dlouhou debatu.
Na kazdy zdroj svetla si clovek musi zvyknout, ma jinou intenzitu, barevne spektrum, polaritu a podobne.
Obyčejné žárovky blikají a dost, zkuste se na žárovku podívat přes hledáček digitální kamery, nebo fotáku… Já si nechci ničit zrak a proto používám ledky, ale pozor kvalitní ledky! a né nějaký laciný šmejd
To Hobit: Never všetkému, čo ti povedia predajcovia. Niekdy never ani Ferovi v krčme, pretože on môže mať tie „múdrosti“ práve od predajcov. Ja som si tiež myslel, že LEDky budú svietiť trvale, dokiaľ som si jednu LED žiarovku nekúpil na odskúšanie. Preto som sa pokúsil nasadiť do akcie rozum a snažím sa zistiť ako veci fungujú. Rád by som preto uzrel vecné argumenty a nie vetu typu: „Ale LED v principu neblika to je zakladni fakt.“ Môžeš mi rozviesť ten princíp. Pretože som asi chýbal v škole, keď nám to vraveli. A tu sa jedná o fyziku a nie o nábeženstvo ;)
Svieti trvale pokiaľ ňou preteká prúd. A čo keď je napájaná striedavým prúdom alebo je nejak inak regulovaná. To aj vtedy svieti trvale? Kúpil som si LED svetlo, tuším má 48 malých LED a tá isto nesvieti trvale. Mňa zaujímal vplyv takéhoto svetla na zdravie. Je pekné, že sa ušetrí nejaké waty výkonu oproti klasickej žiarovke ale čo zdravie? Problém LED pri napájaní stiedavým prúdom oproti žiarovkám je ich menšia zotrvačnosť. Vlákno žiarovky ti medzi jednotlivými amplitúdami zhasnúť nestihne, no LED ano. Pozrel som si charakterisiku napríklad AX3231. Tou pri napájaní striedavým prúdom (230V) v prípade usmernenia prechádza prúd 30% času, v prípade neusmerneného prúdu 15% času.
Ja sa neživým predajom ani nevyrábam LED svietidlá, len ma prekvapila kvalita svetla z LED, tak by som rád vedel, či sa niekto zaoberal vplyvom na zrak? Iný prípad samozrejme je ak sú naozaj napájané jednosmerným prúdom (to ale potom asi nastáva problém s chladením).
to misa: nesmis vsemu verit co se na netu pise, i kdyz je to na WIKI, nebo prave na wiki, je potreba o tom neco vedet.
to Mišo: ale vzdyt Vlada ma pravdu a Tvuj posledni prispevek to jen potvrdil, takze zadna oponentura.
LED jako takova sviti trvale kdyz jim proteka proud. Tj. NEBLIKA!
Blika pouze v tom pripade, kdyz na ni pouzijes regulator, ktery popisujes. Ale abych pravdu rekl, tento regulator v 99 % pripadu neni potreba, protoze se LED da regulovat i jinak napriklad snizenim prudu, nebo i napeti. Nicmene frekvenci regulace je lepsi.
Ale LED v principu neblika to je zakladni fakt.
To ze LED-ku nekdo puzije jinym zpusobem jeste neznamena, ze vsechny zarovky s LED blikaji, naopak temer vsechny LED zarovky neblikaji sviti trvale.
Tie nanomaterialy k tomu mozno davaju gratis, lebo ich asi nevedia inak predat. Je to to iste, ako ked si clovek kupi noviny a je k nim pribalene CD-cko.
To Vláďa: Dovolím si oponaovať. Ledkové žiarovky blikajú, možno si si to len neuvedomil. Citujem:“K regulaci jasu LED je možné použít jednoduchý regulátor s tranzistorem, až po trochu složitější pulzně šířkový modulátor – PWM. LEDkou protékají krátkodobé impulzy proudu. Tyto impulzy se přivádějí v daleko vyšší frekvenci, než je lidské oko schopné zachytit, takže LEDka vypadá jako by svítila trvale.“ zdroj: WIKI Viete niekto o tom, že by sa niekto zaoberal dopadmi takéhoto zdroja svetla na zrak a psychiku človeka?
Někde by měla být stále na očích tabulka světelnosti nových typů osvětlení v poměru k léty používaným žárovkám. Docela mne tak zlobí prý zavádějící tvrzení na stránkách http://www.deramax.cz/zarovka-led-150x-e27-230v-10w-bila-360-stupnu/d-72165-c-940/ Nevím podle čeho se řídit. To proto, že jsem běžný spotřebitel. A jako k takovému, by měl být brán zřetel na pohodový, věrohodný nákup nových typů osvětlení a nejen jich. Co vy na to?
Ledky neblikají – svítí plynule. Ostatně svítí i bez nanovláken, fakt jsem nepochopil k čemu tam to vlákno je :-)) 55 lm/W žádná sláva. Mám čínslé ledky 80 lm/W a Cree dělá (ovšem za delší peníze) i 120 lm/W. Možná kdyby tam to nanovlákno nestínilo, svítilo by to líp :-))
By ma zaujímalo či tieto diódky budú schopné vytvoriť plynulý tok svetla alebo sú to tiež síce vysokofrekvenčné ale blikače podobne ako klasické LED. Nikde som sa totiž nedočítal o zdravotných následkoch používanie LED svetiel. Tak neviem či nie sú alebo len sa o tom mlčí. Osobne so svojim zrakom experimentovať nechcem a v miestach kde sa dlhodobo zdržiavam používam a zrejme ešte dlho používať budem len klasické žiarovky.