Největší solární elektrárna vyroste v Mojavské poušti v USA
Vláda prezidenta Baracka Obamy konečně otevřela dlouho zamčené dveře. Umožnila prvním několika firmám vybudovat rozsáhlé solární elektrárny na federální půdě. Jedním z nejzajímavějších projektů je v tomto ohledu aktuálně schválený Blythe Solar Power Project v hodnotě 6 mld. dolarů. Koncentrační (termální) solární elektrárna poskytne celkový výkon 1 GW.
O výstavbu se postará německá společnost Solar Millenium. Solární elektrárna zabere asi 7000 akrů půdy v poušti Mojave, kterou dá americká vláda k dispozici. Elektrárna se bude nacházet asi 360 km východně od Los Angeles, nedaleko města Blythe.
Tento projekt je největším ze šesti dosud schválených americkým ministerstvem vnitra. Všechny se nacházejí ve státech Kalifornie a Nevada, které mají k výstavbě solárních elektráren zdaleka nejvhodnější podmínky. Brzy se očekává schválení sedmého projektu.
Všechny by mohly začít dodávat elektřinu do rozvodné sítě už od konce roku 2011 nebo začátku 2012. Jejich celkový výkon by měl přesáhnout 3000 MW. To bude stačit pro zásobování elektřinou dvou milionů domácností. Zároveň projekty vytvoří v USA nyní tolik potřebná pracovní místa – 2000 během stavby a několik stovek stálých pracovních pozic.
Zároveň jde o první vlaštovky, které mají ambice stát se ukázkovými příklady rozvoje průmyslu solárních zdrojů v USA. Snahy vlády prezidenta Baracka Obamy a guvernéra Arnolda Schwarzeneggera o podporu solární energie se tak začínají konečně vyplácet. Žádostí o stavbu na federální půdě jsou totiž stovky.
podal som patentovu prihlasku a oslovil som trzny segment, o ktorom som vedel len minimalne: predajcov elektriny. A pre nich to je zlata bana… Takze do Ciny nemusim utekat. A naraz aj CEZ a e-on prejavili zaujem…
Ad miro novak:
Skoda ze si nenapisal konkretne. Aj ja mam zopar napadov, ako by sa to dalo. Ale jedna vec je napad, druha technicka realizovatelnost a realizacia a tretia zohnat na to peniaze a presvedcit politikov a korporacie aby sa do toho pustili. Lebo dnes ficia iba projekty s kratkodobou navratnostou. A preto su obnovitelne zdroje energie prakticky uplne mimo, pretoze maju navratnost nie 3-5 rokov, ale skor 15-30…
Nevěřím, kdyby to bylo reálné už by to bylo realisované.Zásobníky energií již existují, ale buď s malou kapacitou nebo s malou účiností-návratnosti energien nebo přílišnou investiční náročností atd.Vždy je třeba hodnotit nápady ze všech možných hledisek
tak to ponukni cinanom…myslim ze by to bola skvela alternativa ich elektrarni na uhlie. Je tam kvantum ludi ktorym to pomoze a pomoze to hlavne Zemi.
Bohuzial, ked peniaze su az na prvom mieste.
miro – a na cem to vazne, ‚jen‘ finance?
Zverejnenie nepomoze, oslovil som uz kde-koho. Zostava mi oslovit uz len komunisticku Cinu. Tam asi jedini zareaguju.
Pkud ten svuj napad zverejnite a nebude to prd v lahvi mate jisotu ze nobelova cena je vase.
Paradoxne mnou navrhovany zasobnik energie aj tu elektriku vyrobi, ale daleko zaujimavejsi je na nom prave ten moment ulozenia energie. Pretoze problemom veternych a fotvoltaickych elektrarni je taka mala drobnost. Vyrabaju energiu, kedy „oni chcu“ a nie, ked ju potrebuje siet. Cely svet sa vrhol slepo do renewables, ale nie su schopni ich „ukocirovat“. Pred mesiacom, ked som pocul niekoho, ze by bolo dobre vytazit energiu z cyklonov (tajfuny a uragany), tak som sa len milo usmial nad jeho zboznym prianim. Dnes, ked sa pozriem na to moje zariadenie, az mam strach to povedat nahlas, ze som nieco take vymyslel, co toho je schopne.
Zásobník elektrické energie, ale elektriku nevyrobí. Podobné projekty na poušti jsou bez chyby, protože poškození fauny a flóry je minimální.
… na adrese macmiro at me.com
Taky nezmysel za 6 mld. USD. Za taky peniaz som schopny postavit zasobnik elektrickej energie o objeme niekolko tisicok TWh. Ak mate zaujem a ste solventny investor, alebo niekoho takeho poznate, nevahajte a kontaktujte ma.