Největší solární elektrárna vyroste v Mojavské poušti v USA
Vláda prezidenta Baracka Obamy konečně otevřela dlouho zamčené dveře. Umožnila prvním několika firmám vybudovat rozsáhlé solární elektrárny na federální půdě. Jedním z nejzajímavějších projektů je v tomto ohledu aktuálně schválený Blythe Solar Power Project v hodnotě 6 mld. dolarů. Koncentrační (termální) solární elektrárna poskytne celkový výkon 1 GW.
O výstavbu se postará německá společnost Solar Millenium. Solární elektrárna zabere asi 7000 akrů půdy v poušti Mojave, kterou dá americká vláda k dispozici. Elektrárna se bude nacházet asi 360 km východně od Los Angeles, nedaleko města Blythe.
Tento projekt je největším ze šesti dosud schválených americkým ministerstvem vnitra. Všechny se nacházejí ve státech Kalifornie a Nevada, které mají k výstavbě solárních elektráren zdaleka nejvhodnější podmínky. Brzy se očekává schválení sedmého projektu.
Všechny by mohly začít dodávat elektřinu do rozvodné sítě už od konce roku 2011 nebo začátku 2012. Jejich celkový výkon by měl přesáhnout 3000 MW. To bude stačit pro zásobování elektřinou dvou milionů domácností. Zároveň projekty vytvoří v USA nyní tolik potřebná pracovní místa – 2000 během stavby a několik stovek stálých pracovních pozic.
Zároveň jde o první vlaštovky, které mají ambice stát se ukázkovými příklady rozvoje průmyslu solárních zdrojů v USA. Snahy vlády prezidenta Baracka Obamy a guvernéra Arnolda Schwarzeneggera o podporu solární energie se tak začínají konečně vyplácet. Žádostí o stavbu na federální půdě jsou totiž stovky.