Maroko chce získávat téměř polovinu energie z obnovitelných zdrojů
Magazín CleanTechnica přinesl zajímavý třístránkový článek věnující se Maroku. Arabská země v severozápadním cípu Afriky je dnes energetiky z 95% závislá na dovozu fosilních paliv – ropy, zemního plynu a uhlí. Do roku 2020, tedy za pouhých osm let, se to má ale výrazně změnit.
Maroko, narozdíl od většiny ostatních arabských zemí, nezažívá v posledních letech tak turbulentní změny. Ze všech zemí severní Afriky má k Evropě a Evropské unii zdaleka nejblíže a EU má naopak nejblíž k ní. A to se projevuje i na rozvoji obnovitelných zdrojů energie.
Z opuštěného lomu vznikne v Maroku futuristický stadion
Tamní agentura pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (ADEREE) a především její šéf Saïd Mouline představili aktuálně v rozhovoru pro magazín Cleantechnica budoucí vizi energetiky Maroka.
Saïd Mouline v obnovitelných zdrojích jako jsou solární elektrárny a větrné elektrány vidí obrovský přínos. Protože si správně všímá, že zatímco energie z fosilních zdrojů jako je uhlí, ropa a zemní plyn je od roku 2000 stále dražší, ceny solárních i větrných elektráren naopak neustále klesají.
Zároveň poskytl zajímavý vhled do toho jak vlastně energetika v Maroku funguje. Spotřebitelé platí v Maroku za elektřinu cenu, kterou určuje jejich spotřeba. Prvních 100 kWh za měsíc je cena v přepočtu asi 1,4 Kč/kWh. Pokud ale měsíčně spotřebuje marocký domov více než 400 kWh, vyskočí cena za kWh na asi 4,5 Kč/kWh.
Samozřejmě platí, že domácnosti v Maroku spotřebují daleko méně energie než běžný evropský rodinný dům nebo byt. Už díky odlišným podnebným podmínkám, ale i životnímu standardu. V tomto ohledu je Maroko na obnovitelné zdroje ideálně uzpůsobeno. Jeho pobřeží lemuje studený, větrný a vlnitý Atlantik na západě, na severu pak Středozemní moře.
To znamená, že může využít jak pobřežní, tak pozemní větrné elektrárny, plus např. i elektrárny získávající energii z vln nebo přílivu. Maroko částečně zasahuje do Sahary (či naopak, jak chcete), a tak má i ideální podmínky pro solární elektrárny – jak termální, tak klasické fotovoltaické.
Velkou vizí některých marockých činitelů je dnes přetvořit Maroko v obrovského exportéra čisté energie pro Evropu. Na tom už se ostatně částečně pracuje v projektu DESERTEC. Nejde ale jen o budování samotných provozů a infrastruktury, nýbrž i o vzdělávání populace. Čistá energetika může do roku 2020 vytvořit v Maroku až 50 000 pracovních míst.
Podporu obnovitelným zdrojům energie vyjádřil už v roce 2009 marocký král Mohammed VI. Ten v podstatě zaúkoloval vládu vytvořením dlouhodobé strategie. A ta skutečně začíná dostávat pevné tvary a dokonce už se částečně plní.
V současné době obnovitelné zdroje zásobují Maroko energií pouze z 5 %. Mají podobu vodních (1,7 GW) a větrných elektráren (300 MW). Už dnes se ale pracuje na dalších větrných farmách a solárních elektrárnách, které postupně podíl čisté energie výrazně navýší. Celková spotřeba energie je v Maroku kolem 13-14 GW a během dalších osmi let tak musí přibýt výkon 4 GW aby bylo dosaženo podílu 42 % na výrobě.
V současné době např. finišujě tendr na stavbu 500 MW koncentračních solárních elektráren v Ouarzazate. O projekt se stará agentura Masen, marocká agentura pro solární energii. Ta už má v plánu vybudovat celkem 2 GW koncentračních solárních elektráren.
Nejsou to ale jen velkovýrobní projekty. Agentura ADEREE se zabývá také možnostmi využití solárních panelů pro odlehlé zemědělské usedlosti, podporuje využití solárního ohřevu vody a zkoumá možnosti využití solární energii poháněných čerpadel v oblasti zemědělství.
Alfou a omegou obnovitelných zdrojů pro Maroko ale zůstává větrná energie. V současné době se dokonce uvažuje o stavbě továrny na výrobu větrných turbín. Zároveň se chystá rozšířit energetické spojení s Evropou skrze Španělsko, které má dnes kapacitu 1,4 GW a brzy bude rozšířeno na 2,1 GW.