Mohou být plastová okna ekologická? Možná budete překvapeni

Uvažujete nad pořízením nových oken? Možná si říkáte, že dřevěná okna budou nejspíše ekologičtější než plastová. Dřevěná okna sice mají tu nevýhodu, že jsou dražší a potřebují složitější údržbu, ale nejsou přeci vyrobena z démonizovaného plastu, že? Možná vás překvapí, že i plastová okna mohou být ekologickou variantou.

Když se podíváte na věc blíže, zjistíte, že plastová okna jsou překvapivě „zelená“ varianta. Už jen z hlediska velmi dlouhé životnosti, skvělých izolačních vlastností a s tím související úsporou energií. 

Výroba plastových oken

Dalším eko argumentem pro plastová okna je skutečnost, že se velmi často vyrábějí z tzv. recyklátu (recyklovaný plast), což je plast na bázi PVC, ale je použit opakovaně. Je vyroben v rámci recyklace. Recyklát se používá k výrobě plastových profilů úplně běžně. Zajímavé taktéž je, že nový profil z recyklátu se kvalitou vyrovná profilu z prvoplastu.

Rozdíly mezi prvoplastem a recyklátem

V praxi se plastová okna vyrábějí jen z recyklátu, z prvoplastu, nebo i z obou materiálů dohromady. Pojďme se podívat na rozdíly mezi prvoplastem a recyklátem:

Prvoplast:

Prvoplast je čisté PVC přímo stabilizované zinkem. Jeho hlavní výhoda oproti recyklátu je ta, že má plnou UV ochranu a používá se proto hlavně na vnější okraje profilů, kde lépe odolává slunečnímu záření.

Recyklát:

Recyklát je plast na bázi PVC, ale je použit opakovaně. Recyklát má stejné parametry tuhosti a houževnatosti jako prvoplast, pouze nemá tak UV stabilní povrch. I proto se používá spíše ve vnitřní části profilů, kdy má vnitřní vrstva šedou nebo hnědou barvu. Recyklát má i jednu výhodu – recyklovaná plastová směs má lepší homogenitu i distribuci přísad v polymeru.

Plastové okno

TIP: Věděli jste, že i výroba plastových oken je ekologická? Nedochází při ní k většímu znečišťování přírody, než při výrobě dřevěných oken.

O kvalitě okna rozhodují jiné faktory

Jestli vás zajímá kvalita samotného okna, pak není mezi použitím recyklátu nebo prvoplastu velký rozdíl. Velmi často se používají oba. Důležitější je kvalita provedení profilů, vnitřní struktura profilů, zasklení, kování, odborná montáž, pravidelná údržba a hlavně poctivý přístup výrobce.

TIP: Podívejte se, jaké parametry plastových oken, jsou důležité.

Každopádně jsou dnešní moderní plastová okna velmi kvalitní, vydrží vám dlouhá desetiletí, a jejich recyklaci nejspíše nebude potřeba v dohledné době řešit.