Americká firma zpracovává komunální odpad na palivo

Společnost Green Power má technologii s jejíž pomocí dokáže proměnit na palivo nebo . Ze 100 tun odpadu vyrobí ve svém zařízení až 45 424 litrů nafty za cenu 3,50 Kč za litr. Jednou z hlavních výhod je tedy tedy cena, ale i lokální produkce paliva.  
recyklace - Green Power továrna

„Kdybychom přísun našeho komunálního odpadu dokázali proměnit v palivo, nebylo by potřeba dovážet žádnou zahraniční ropu,“ komentuje obnovení činnosti své společnosti Green Power její šéf Michael Spitzauer.

Přesně před rokem se totiž dostala do potíží v domácím státě . Tamní firmu obvinilo, že její výrobní procedury neodpovídají zákonům o ochraně ovzduší. Problém byl však nakonec vyřešen letos v září a Green Power tak může opět začít podnikat. Green Power má údajně uzavřeny zakázky za 2 mld. dolarů.

Řada zemí už vyjádřila zájem o vybudování zařízení pro . Je to například , Vietnam, , Slovinsko a kterási země z Jižní Ameriky. V Jižní Americe se má jeden závod rozběhnout už v dubnu 2011. V samotých se zatím výstavba nechystá, ačkoliv zájemců je mnoho. Že by stále problémy s regulačními orgány?

Proces s jehož pomocí se organické i anorganické odpady mění v palivo a posléze i nazývá firma „katalytická depolymerizace“. Ta údajně spočívá v tom, že pevný odpad i organický materiál jsou narušeny na molekulární úrovni. Polymery s dlouhými řetězci (plasty, organický materiál jako je dřevo) jsou pak chemicky upraveny na uhlovodíky s krátkým řetězcem, a to bez spalování – v anaerobním prostředí, vystaveny pouze inertním plynům jako je dusík.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.