New York bude sledovat své odpadky

Big Apple neboli má velký „zelený“ plán. Jeho cílem je o 30% do roku 2030. Jednou ze součástí tohoto plánu je také zvýšit podíl ze současných 30% na téměř 100%. K tomu má dopomoci mimo jiné v současné době spuštěný projekt MIT s názvem „Trash Track“, který se zabývá sledováním putování odpadu po městě.
Trash Tag
„Co kdybychom věděli přesně kam náš odpad jde a kolik energie je třeba na to, aby zmizel? Přinutilo by nás to více přemýšlet o tom, zda si opravdu potřebujeme koupit balenou vodu nebo nové žiletky?“ ptají se autoři projektu. V rámci projektu Trash Track bude k vybraným typům odpadu připevněno speciální elektronické zařízení, které bude sledovat pohyb odpadků v rámci systému zpracování odpadů v New Yorku a Seattlu. Projekt pak bude monitorovat nejen pohyb, ale také vynaložené náklady.
Trash Tag odpadky
je jedním z nejpalčivějších problémů – jak přímo, tak jako odraz našich postojů a našeho chování,“ říká profesor Carlo Ratti, hlava laboratoře MIT SENSEable City. „Cílem našeho projektu je odhalit postup zbavování se každodenních objektů našeho života a zároveň upozornit na potenciální neefektivní části dnešních a odpadových systémů,“ dodal. Tvůrci projektu doufají, že výsledky pomohou zároveň přinutit běžné lidi, aby o svém každodenním chování více přemýšleli. Každý totiž bude moct sledovat cesty tisíců vybraných odpadků městem na speciální webové stránce.
Trash Tag vizualizace

zdroj: MIT, Trash Blog, inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *