Chytrý odpadkový koš – z PET flašky vám jednou uplete svetr

Třiadvacetiletý maďarský designér Kovács Apor ohromil svět svým konceptem na domácí zpracování plastů. Jeho návrh se propracoval na první pozici v konkurenci sedmdesátky dalších atraktivních projektů soutěže Electrolux Design Lab, a má proto ty nejlepší vyhlídky i na praktickou realizaci, která by doslova proměnila stávající situaci v odpadovém hospodaření.

Domácí odpadkový koš PETE by se mohl vypořádat s plastovými odpady hned na místě vzniku. Zdroj: Electrolux-Design-Lab
Domácí odpadkový koš PETE by se mohl vypořádat s plastovými odpady hned na místě vzniku. Zdroj: Electrolux-Design-Lab

O tom, že plasty v životním prostředí jsou obrovský problém už dnes nikdo nepochybuje. Znečištěné řeky, mořské pobřeží i hladiny oceánů nám to ostatně každou chvíli potvrzují. I když přibývá technologií, které nám umožňují se s plasty, poté co nám doslouží, účinně vypořádat, pořád jsou trochu odtržené od samotných producentů odpadů.

Pokud například spořádaně třídíte odpad, podnikne prázdná PET lahev cestu z vašeho domu až ke kontejneru, odtud zamíří do třídírny komunálních odpadů a poté, co se projede po pásech třídíc linky, skončí spolu s ostatními PET lahvemi na hromadě, kde bude čekat na další zpracování.

Převážení, třídění a znovu další transport, to vše neúměrně zatěžuje životní prostředí. Co kdyby se ale všechno podstatné odehrálo hned, u vás doma?

Apor rád sbírá nápady při procházkách podél Dunaje. „Co může člověka napadnout při procházce skládkou,“ říká mladý designér. „Pobřeží dunajské delty v Rumunsku je dnes pod plastovou bariérou splavenou z celé Evropy téměř neviditelné. Jak je vůbec možné, že tolik odpadků lidé vyhodí, a přitom se ani nestarají kam? U sebe doma by si nikdo nic takového nedovolil.“

A právě na těchto myšlenkových kořenech pak nechal vyrůst svůj nápad se „speciálním odpadkovým košem“ PETE. Nástěnný PETE nezabere v domácnosti příliš mnoho místa, není o nic větší než třeba koupelnová sušička na ruce. A jak bude fungovat?

Stačí si představit, že namísto do koše zamíříte s prázdnou smáčknutou PET lahví k tomuto zařízení, které se postará o to, aby byl plast roztaven, a do zásobníku vypadne jen umělá tkanina. Tedy látka, ze které se vyrábí oděvy s cedulkou Made in China. Zařízení bude z materiálu, který mu dodáte schopné dokonce utkat tričko nebo svetr.

Stačí si jen zadat barvu a provedení, a průběžně tavičku/tiskárnu PETE zásobovat materiálem. „Je to stejné, jako v Číně,“ říká Kovács. „I tady na jedno tričko spotřebují asi osm PET lahví, a na svetr 27.

Nápad mladého designéra by se asi neposunul ani o krok z fáze tvořivého snění k praktické realizaci, kdyby jeho myšlenka tolik nezaujala technická studia společnosti Electrolux. V roce 2050 by prý mohla být zařízením PETE, inteligentním košem na plasty, který umí tkát, vybavena každá evropská domácnost.

ElectroluxDesignLab
Sdílet: