Chytrý odpadkový koš – z PET flašky vám jednou uplete svetr
Třiadvacetiletý maďarský designér Kovács Apor ohromil svět svým konceptem na domácí zpracování plastů. Jeho návrh se propracoval na první pozici v konkurenci sedmdesátky dalších atraktivních projektů soutěže Electrolux Design Lab, a má proto ty nejlepší vyhlídky i na praktickou realizaci, která by doslova proměnila stávající situaci v odpadovém hospodaření.
O tom, že plasty v životním prostředí jsou obrovský problém už dnes nikdo nepochybuje. Znečištěné řeky, mořské pobřeží i hladiny oceánů nám to ostatně každou chvíli potvrzují. I když přibývá technologií, které nám umožňují se s plasty, poté co nám doslouží, účinně vypořádat, pořád jsou trochu odtržené od samotných producentů odpadů.
Denimit – staré džíny recyklované do nových plastů
Pokud například spořádaně třídíte odpad, podnikne prázdná PET lahev cestu z vašeho domu až ke kontejneru, odtud zamíří do třídírny komunálních odpadů a poté, co se projede po pásech třídíc linky, skončí spolu s ostatními PET lahvemi na hromadě, kde bude čekat na další zpracování.
Převážení, třídění a znovu další transport, to vše neúměrně zatěžuje životní prostředí. Co kdyby se ale všechno podstatné odehrálo hned, u vás doma?
Apor rád sbírá nápady při procházkách podél Dunaje. „Co může člověka napadnout při procházce skládkou,“ říká mladý designér. „Pobřeží dunajské delty v Rumunsku je dnes pod plastovou bariérou splavenou z celé Evropy téměř neviditelné. Jak je vůbec možné, že tolik odpadků lidé vyhodí, a přitom se ani nestarají kam? U sebe doma by si nikdo nic takového nedovolil.“
A právě na těchto myšlenkových kořenech pak nechal vyrůst svůj nápad se „speciálním odpadkovým košem“ PETE. Nástěnný PETE nezabere v domácnosti příliš mnoho místa, není o nic větší než třeba koupelnová sušička na ruce. A jak bude fungovat?
Stačí si představit, že namísto do koše zamíříte s prázdnou smáčknutou PET lahví k tomuto zařízení, které se postará o to, aby byl plast roztaven, a do zásobníku vypadne jen umělá tkanina. Tedy látka, ze které se vyrábí oděvy s cedulkou Made in China. Zařízení bude z materiálu, který mu dodáte schopné dokonce utkat tričko nebo svetr.
Stačí si jen zadat barvu a provedení, a průběžně tavičku/tiskárnu PETE zásobovat materiálem. „Je to stejné, jako v Číně,“ říká Kovács. „I tady na jedno tričko spotřebují asi osm PET lahví, a na svetr 27.“
Nápad mladého designéra by se asi neposunul ani o krok z fáze tvořivého snění k praktické realizaci, kdyby jeho myšlenka tolik nezaujala technická studia společnosti Electrolux. V roce 2050 by prý mohla být zařízením PETE, inteligentním košem na plasty, který umí tkát, vybavena každá evropská domácnost.
Mě se na tom nezdá ten kus s tím tavením, jestli to nemá odtah někam ven, tak to bude pěkně smrdět a to asi nikdo doma nechce. Nicméně je to zajímavý nápad, který se ale asi nechytne.
Proc by se nechytl? je to jen nápad a kdo ví co bude za 50 let. Už teď máme „trikordéry“ ze startreku (ano to jsou ty úplně obyčejné tablety, nebo mobilní telefony)
Za „pár“ let budeme mít krabice, do kterých z jedné strany vložíte nějaký materiál, třeba i staré věci, nebo PET flašky apod, stroj to přechroupá a z druhé strany vyleze věc co si člověk zadal. Třeba i to tričko, nebo kafe, nebo tužka, nebo něco jiného. Ve scify filmech to nazývají různě třeba synthetisatory. Dnes se tu může jmenovat třeba 3D tiskárna.
Myšlenka že odpadkový koš uplete svetr, není nic až tak zvláštního jem mi to příjde normální evoluce. Naopak se to chytne hned, protože člověk nebude muset do krámu, ale vyrobí si to doma podle sebe přesně tak jak potřebuje a nebude muset čekat na nějakou nabídku co bude mít nějaký obchod.
jestli to neude mít oddtah ven tak z toho bude celkem dost zápachu, který nikdo doma chtít nebude, navíc myslím že ta látka co z toho poleze nebude asi moc příjemný na nošení.
K tomu aby to udělalo celý kus oblečení je myslím ještě relativně dlouhá cesta.
K univerzálnímu zařízení je ještě dost dlouhá cesta, navíc je otázka jaký by to mělo smysl, protože hromadu věcí do toho budete stejně msuet dokoupit, ty nevytáhnete z odpadu a je otázka, jestli by se to vůbec vyplatilo.
No myslenka rekneme dobra, ale triko bych z toho nechtel… Ty ropne recyklovane materialy nejsou moc prijemne na noseni… Balvna, vlna ci hedvabi. To mi problem nedela:).
Fleece je na nošení docela příjemný, ale také mám raději bavlnu.
Ja bych taky recykloval PET flase namisto do nositelniho obleceni radeji do nejakych standardizovanych naplni do 3D tiskaren – plastic filament.