Setrvačník: elektřina uložená v pohybu

Každý jistě zná situaci, kdy má rozdělanou práci na počítači, sleduje zápas v televizi nebo má například rozpečenou večeři v troubě a z ničeho nic vypadne elektřina. Řešením mohou být záložní zdroje energie.

Systém představuje velmi rychlý záložní zdroj energie – na plné otáčky, tedy 9 000 rotací za minutu, se generátor zvládne roztočit během 150 milisekund. Zařízení tak může v případě výpadku dodávky elektrické energie sloužit k překlenutí doby mezi výpadkem a naskočením záložního agregátu, které je časově nesrovnatelně náročnější. foto: Siemens
Systém představuje velmi rychlý záložní zdroj energie – na plné otáčky, tedy 9 000 rotací za minutu, se generátor zvládne roztočit během 150 milisekund. Zařízení tak může v případě výpadku dodávky elektrické energie sloužit k překlenutí doby mezi výpadkem a naskočením záložního agregátu, které je časově nesrovnatelně náročnější. foto: Siemens

Proud sice po čase naskočí, neuloženou práci vám ale již nikdo nevrátí, skóre zápasu se mezitím změnilo a lasagne už také nebudou al dente. Tyto drobné domácí komplikace člověk většinou zapomene hned poté, co se o ně druhý den podělí s kolegy v práci, v některých odvětvích ovšem mohou mít výpadky elektrického proudu doslova fatální následky.

Typickým příkladem jsou datová centra či serverovny, které nejenže pracují s mimořádně citlivou elektronikou, jež může nečekané zamezení přívodu elektrické energie poškodit, ale zejména s choulostivými daty, jejichž případné poškození představuje podstatně větší komplikaci, než hmotné ztráty.

Proto je dnes standardním vybavením podniků nebo nemocnic záložní zdroj energie pro případ nečekaného výpadku.

Tyto zdroje mají řadu podob – od akumulátorů s rychlým nástupem avšak omezenou kapacitou, přes pomalé, ale dlouhodobě spolehlivé dieselové agregáty, až po setrvačníky.

Ty v sobě částečně kombinují to nejlepší z obou předchozích metod – mohou ukládat poměrně velká množství energie (v řádu desítek až stovek kWh) a v případě potřeby mají téměř okamžitý nástup. Podobně, jako akumulátory, energii nevyrábí, ale pouze ukládají. Způsob, jakým tak činí, je ovšem od elektrických akumulátorů diametrálně odlišný.

V rychlosti je síla

Zatímco akumulátory přeměňují při nabíjení elektrickou energii na chemickou a naopak, setrvačníky pracují obdobným způsobem s mechanickou energií. Srdcem setrvačníku je rotor, který je po přivedení napětí roztočen elektromagnetem, který jej obklopuje.

Zařízení tak při nabíjení funguje jako elektrický motor, který pohání stále rychleji rotující rotor, jenž tím získává pořád větší a větší energii. Při odpojení vnějšího napájení pak zařízení slouží jako elektrický generátor poháněný pohybem rotoru.

Aby bylo množství energie, kterou tímto způsobem zařízení schraňuje, co nejvyšší, je potřeba, aby byl rotor co nejtěžší a dosahoval co největších otáček. U moderních setrvačníků se tak i mnoha set kilogramů těžké rotory otáčejí těžko uvěřitelnou rychlostí několika desítek tisíc otáček za minutu.

S tím ale také bohužel souvisí pravděpodobně největší nevýhoda setrvačníků – kvůli technologické náročnosti představují poměrně velkou investici a vyžadují častou a pravidelnou údržbu. Tyto nedostatky by však mohl v budoucnu zmírnit nový typ setrvačníku, který vyvíjí konstruktéři společnosti Siemens.

Přes vakuum pomocí spojky

Inovovaný setrvačník je tvořen 260kg ocelovým rotorem, který se pohybuje ve vakuové komoře a je nadnášen magnety, což výrazně snižuje servisní náročnost. Nad rotorem je pak umístěn elektromotor pocházející z klasické sériové výroby, nejde tedy o žádnou speciální a nákladnou součástku.

Protože motor pracuje v běžném atmosférickém tlaku, vývojáři museli vymyslet způsob spárování činnosti motoru s rotorem pohybujícím se ve vakuu. Na rotoru i na hřídeli elektromotoru je proto přidělán spojkový disk.

Pro zpětné zužitkování energie rotoru pak stačí roztočit motor na otáčky rotoru (konkrétně 9 000 otáček za minutu) a aktivováním elektromagnetu vytvořit potřebnou trakci mezi oběma disky.

Motor se tím přemění na generátor poskytující potřebné množství energie. Samotná vakuová komora rotoru je od okolí oddělena deskou z magneticky neutrální keramiky, která tak proces výměny energie nijak nenarušuje.

Díky nižším pořizovacím nákladům a snazší údržbě by měl nový setrvačník najít uplatnění nejen jako záložní zdroj, ale i jako pomocný zdroj energie v průmyslu či výzkumu. Nahromaděnou energii totiž dokáže uvolnit během krátkého a energeticky velmi intenzivního pulzu, což je ideální vlastnost např. pro pohon jeřábů, které potřebují po relativně krátkou dobu velké množství energie.

Inovovaný setrvačník by mohl konkurovat i výkonným superkondenzátorům, jež rovněž zvládají uvolňovat uloženou energii ve velmi krátkém okamžiku, oproti setrvačníku však mají podstatně kratší životnost.

tisková zpráva

3 komentáře: „Setrvačník: elektřina uložená v pohybu

 • 15. 11. 2015 (14.38)
  Trvalý odkaz

  Tyto pomocné mechanické akumulátory jsou známé už dlouhé desítky let. Používaly se u mission critical systémů možná už od úplného začátku existence datových center (např. IBM to dodával určité už v šedesátých letech, vážilo to asi tunu a vydrželo to dodávat elektřinu po dobu orientačně asi 60-120s). Jejich charakteristickou nevýhodou je, že mechanická energie je skladovaná laicky řečeno ve hmotě a závisí na a) hmotnosti setrvačníku (přesněji momentu hybnosti) b) na otáčkách. Z čehož plynou jistá omezení. Jinak řečeno, bude to velké, těžké, pravděpodobně i hlučné a bude to potřebovat speciální instalaci pro odstranění chvění při vysokých otáčkách a určitou bezpečnostní ochranu při roztržení setrvačníku. V mobilních instalacích budou navíc vyžadovat další mechanické součástky (kardanův závěs). Srovnávat je se superkapacitory je problematické, protože ty budou zřejmě, když už ne menší, tak určitě mnohem jednodušeji instalovatelné. Porovnání energetické hustoty ale nemám, takže jak je to se hmotností, to netuším.

  Reagovat
 • 14. 11. 2015 (1.01)
  Trvalý odkaz

  Kdyz se generator rozebehne behem 150 ms na plne otacky, tak ulozena energie odpovida P*t. Dejme tomu ze motor ma P=20kW, tak E=3000W*s. Nejak malo na delsi napajeni nejakeho datoveho centra. V clanku je zmineno, ze setrvacnik ulozi desitky kWh. To by me zajimalo jak takove mnozstvi energie roztoci behem 150 ms.
  Ja bych spise rekl, ze reakcni doba generatoru je 150ms. To je doba ktera uplyne od vypadku site a dodavky energie ze setrvacniku.

  Reagovat
  • 14. 11. 2015 (12.58)
   Trvalý odkaz

   Pravděpodobně, také bych to tak chápal.
   Je otázkou jaké výhody toto řešení má proti rozměrnějším, ale pomalejším setrváčníkům za atmosferického tlaku. Také e otázkou jestli by nebylo řešením udělat vinutí motoru z tenkých trubiček protékaných olejem a i tento umístit do vakua.

   Slyšel jsem asi o jedné praktické aplikaci takového setrvačníkového systému ve velkém. Jednalo se o zařízení instalované asi tak v polovina 20. století na jednom vedení v USA, toto z rozvodny vedlo do papírny, její stroje na zbytku sítě způsoboaly svým nerovnoměrným chodem problémy. Proto se rozhodly rozvodné závody instalovat v rozvodně soustrojí, které tento vyrovnávalo.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *