V Singapuru roste zelený mrakodrap

Centra světových metropolí připomínají divoké skalní útesy, ulice řeky s dravými proudy. Příroda to ale není. Architektonické studio Gustafson Porter nyní připravuje pro město Singapur něco mimořádného. Z nového komplexu budov hodlá učinit skutečnou zelenou divočinu.

„Změní zelená propast uvnitř komplexu budov Marina One celý Singapur?“ Zdroj: M+S Pte. Ltd
„Změní zelená propast uvnitř komplexu budov Marina One celý Singapur?“ Zdroj: M+S Pte. Ltd

Vizuálně strhující koncept singapurské budovy Marina One má světu představit nový model přírodní architektury. Jádro obrovské budovy tu je jakoby propadlé dovnitř, a stejně jako zhroucený strop jeskyně dá vzniknout izolovanému světu propasti, zde vzniká uzavřený svět zeleně.

Stupňovitě rozdělené zelené srdce má lidem zprostředkovat džungli doslova na dotek, a propojit v rámci celého komplexu strohé a pravidelné tvary budovy s ladnými vlnovkami a zaoblenými přírodními vlnovkami. Na rozsáhlém projektu se konzultačně a technicky podílela i další proslavená studia, Ingenhoven Architects a A61.

Čtyři věže Marina One, dvě s residenční zástavbou a patřičným zázemím a dvě ryze komerční/administrativní se staly „skalami“, pod nimiž se rozkládá něco netušeného: „Už od samého dna, které připomíná v poctě k zásadní plodině Asie rýžové pole, se ocitnete v jiném světě,“ popisuje projekt Gustafson Porter.

Nad rýžovými poli se nachází Stratosférické terasy, Mračné zahrady, Zelené scenérie a konečně velká Střešní zahrada. Jednotlivé úseky jsou terasovitě uspořádání, takže z vyšší úrovně můžete shlížet na kaskádu zeleně. Celé vnitřní uspořádání je navíc možné projít po chodníčcích pěšky.

Je to jako obrovská botanická zahrada, situovaná v příkrém svahu hory. S každou další úrovní se objevují nové druhy květin, keřů a stromů, proměňuje se i scenérie. Někde převládá zelená lavina převislých lián, jinde je více prostoru věnováno vodopádům a jezírkům.

„Propojení iluze přírody a architektury je dokonalé, takže si nakonec divák ani neuvědomí, že voda mizící v zákrutě vodopádu končí v přečerpávací nádrži pro hygienické zázemí apartmánových bytů,“ dodává Gustafson.

Jedním z cílů jeho projektu bylo prý i „zmást skutečná zvířata“, ptáky a motýli žijící ve městě, a přesvědčit je, že tady naleznou nový domov. Marina One má být hotova v roce 2017.

Až (a jestli) tento moment nastane, mělo by se zde nacházet více než 250 000 metrů čtverečních užitné plochy, vměstnané do dvou 34 patrových rezidenčních věží (dohromady 1042 luxusních apartmánů) a dvou třicetipatrových administrativně-komerčních budov.

Jeden myslel na “V Singapuru roste zelený mrakodrap

  • 23. 11. 2015 (10.55)
    Trvalý odkaz

    Znám tyhle živé stěny, které vypadají luxusně. Vertikální zahrady jsou populární, ale bála bych se, že exkluzivita přitáhne zloděje, i proto je lepší do těchto prostor špionážní kamera http://www.spionazni-kamera.cz/

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *