Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
5. 4. 2011 v rubrice energie

má jedno specifikum. Je potřeba v ní udržovat rovnováhu mezi okamžitou spotřebou a její výrobou. Jinak může dojít k přetížení sítě a následnému výpadku nebo dokonce až ke kompletnímu zhroucení. S rozvojem a problém ještě narostl. Především proto, že množství vyráběné energie z není v čase konstantní. Ba naopak, rozdíly můžou být extrémní.  

eblém baterie

Problém se bude navíc v budoucnu ještě prohlubovat. Nejen, že se počítá s dalším masivním rozvojem obnovitelných zdrojů, ale výzvou bude i postupné rozšiřování .

Hromadné zavádění v následujících letech zapříčiní velké požadavky na okamžité dodávky elektrické energie. Například v nočních hodinách, kdy bude drtivá většina uživatelů své elektromobily dobíjet.

V minulých článcích jsme uvedli, že řešením by mohly být obrovské , které by přebytek elektřiny ze sítě skladovaly a v době zvýšené spotřeby by elektrickou energii dodávaly zpět do sítě.

Jak je to však s vývojem podobných ? Jedná se o nejistou hudbu budoucnosti nebo o použitelnou technologii současnosti či blízké budoucnosti?

Německý Fraunhoferův institut je světovou jedničkou ve vývoji úložišť elektrické energie pro potřeby energetiky. Se svou technologií výroby tzv. vanadiových redox baterií má v plánu postavit až 20 MWh úložiště – dostatečně velké pro zásobovaní 2000 domácnosti na jeden celý den.

schéma redox baterie
Diagram: scienceandtrade.com

Co si ale vlastně pod pojmem „vanadiové redox baterie“ můžeme představit? Jedná se o „kapalné“ baterie, které využívají prvek Vanad.

Elektrická energie je v baterii ukládaná do elektrochemických potenciálů různých oxidačních stavů vanadiových solí (vanadium redox) rozpuštěných v elektrolytu. Ukládání a odběr elektrické energie je uskutečňován průtokem obou elektrolytů v .

Mezí největší výhody patří prakticky neomezená velikost (kapacita), dlouhá životnost, rychlost odezvy, neomezený počet vybití-nabití či možnost hlubokého vybíjení bez poklesu dobíjecí kapacity. Účinnost baterie může dosáhnout až 85 %.

Kde je tedy ono pověstné „ale“? Překážkou ve vývoji skutečně velkých baterií je jednak velká složitost celého systému, tak i absence vhodných konstrukčních materiálů. Jde například o vhodné materiály pro konstrukci membrán oddělující oba elektrolyty.

V současné době Fraunhoferův institut pracuje na 80kWh baterii. Megawattovou hranici by výzkumníci rádi překročili do 5 let. Tak jim držme palce.

 Jan Grohmann
Diskuse
 1. tomáš:

  Doporučuji technologii VRB-EES od výrobce Prudent Energy.

  Distributor pro ČR:
  www.nixin.cz

  Je bezpečná, má dostatečné kapacitní možnosti i pro rozvodnou síť a až neuvěřitelné technické vlastnosti (bez paměťového efektu, neomezený počet cyklů atd.).

 2. tom:

  Nebo LSP (lithium-síra) akumulátory.
  http://www.thunder-sky.com/pdf/201122395358.pdf

 3. tom:

  LiFeYPO4: http://www.i4wifi.cz/?cls=spresenttrees&strid=590
  Na Ampéru jsem dozvěděl že snad bude výroba LiFeYPO4 akumulátorů i v ČR.
  Největší problém je s balancováním článků. Bez balancérů to nejde používat. A tyto balancéry velmi omezují i nabíjecí proudy, nabíjení musí probíhat tak, aby to zvládl balancér. Proto nabíjení tak dlouho trvá i u elektromobilů.

 4. petulkabob:

  to Martin ze dne 06-04-2011: Mate nejake odkazy na takove reseni? Dodava ho nekdo komercne? Dekuju za odpoved.

 5. Jan Grohmann:

  Pro Martina: Otázkou je, zda pomocí této technologie dokážete někdy v budoucnu vybudovat dostatečně velké úložiště pro potřeby hlavní rozvodné sítě.

  • ludwig:

   Pro pan Jan Grohmann, asi z Fraunhofer Institut.
   Vážený pane, věc mne zajímá. Mám jednodušší systém než vanad-redox. Mám návrh na materiály a konstrukce osmotických membrán na bázi protono – elektronových dvou – směrových emisí.

   ludwig

   • Radek V:

    Dobrý den,
    momentálně se zabýváme implementací VRB do různých projektů. Pokud máte nápad jak dostat cenu uskladněné KWh pod 3,- Kč , tak sem s ním !!!

   • Otmarsen:

    Vážený pane, věc mne také zajímá, mohl bych se o Vašem řešení dovědět více?

    Děkuji za odpověď.
    Otmarsen.

 6. Martin:

  Pokud postavíte zásobárnu 100kWh z LiFeYPO4 baterií + kontrolní elektronika + invertory, jste na ceně cca 850.000 Kč. Tedy cca 3x levněji.

 7. tom:

  Prodává se to i v ČR, ale cena je zatím šílená.
  http://www.solarenvi.cz/slunecni-elektrarny/produkty/vanadium-redox/cellcube-fb-10-100/

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz