Malování větrných elektráren na růžovo nic nevyřeší

Lidé častují projekty větrných elektráren řadou nejrůznějších výtek, ale dvě převládají. Nejčastěji se hovoří o jejich estetiku přírody a krajinný ráz narušujícím vzhledu, a za druhé jsou pak větrníkům vyčítány smrtelná zranění, která způsobují ptákům a netopýrům listy svých rotorů.

Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas
Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas

Výzkumníci z britské Univerzity v Loughborough se úspěšně vypořádali s druhým zmíněným problémem, ale rozhodně tím nezmenšily dopady toho prvního.

Proč se vlastně netopýři tak ochotně srocují kolem smrtících rotujících listů? V Loughborough znají odpověď: láká je sem hmyz, který je zase přitahován světlými a osluněnými povrchy.

Industriálně šedivé, ale mnohem častěji zářivé bílé listy rotorů turbín větrných elektráren přitahují hmyz jako magnet, a netopýři, pokoušející se je zde ulovit končí často rozbití na zemi. Řešení je tedy nasnadě: nahradit stávající barvu listů jinou, která by tolik potravu ptáků a netopýrů nelákala.

Jaká by to ale měla být barva? Výzkumníci škálovali jednotlivé barevné odstíny dle jejich preference hmyzem, a zjistili, že nejméně atraktivní se jim zdá nachová barva. Ta by sice nepochybně dokázala snížit i míru zranění hmyzožravých ptáků a netopýrů, způsobených větrnými elektrárnami, ale samotný dopad na estetiku přírody a krajinný ráz by byl o poznání děsivější.

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, co vlastně hmyz na struktuře větrných elektráren přitahuje,“ říká doktorandka Chloe Longová, která se na výzkumu podílela. „Nikdo ale v detailu nezkoumal, na základě čeho jsou jaké druhy hmyzu traktovány elektrárnami a proč.“ Jak dále uvádí Longová, je zapotřebí stanovit, co by přetření elektráren na růžovo nebo nachovou ve skutečnosti změnilo.

Zatímco v Británii zabijí, respektive jsou jednou z příčin úmrtí ptáků a netopýrů, solární elektrárny okolo 1000 (nízký odhad) až 28 000 (vysoký odhad) jedinců, větrné elektrárny pak okolo 140 – 328 000, jaderné elektrárny okolo 330 000, ropné rafinérie a zpracovatelská zařízení okolo 500 000 až milionu, pořád tu jsou uhelné elektrárny, které se podílí na smrti okolo 7,9 milionu ptáků ročně.

Jednak nejsou na poli výroby energie větrné elektrárny tím největším zabijákem ptáků a netopýrů v Británii, aby změna jejich barvy vyrovnala estetický dopad na krajinu,“ říká Longová. „A pořád tu budeme mít divoké a domácí kočky, které uloví 1,4 – 3,7 miliard ptáků ročně.“

Sdílet: